+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Bombus arısının faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bombus arısının faydaları


  Bombus arılarının faydaları nelerdir


  Bombus arıları sürekli olarak koloni oluşturmazlar. Bu arılar saldırgan değildir. Bombus arıları bal arılarından çok farklıdır.
  Arılar dölleme yaparken dahi işinizi rahatlıkla yapabilirsiniz arılar insanlara asla zarar vermezler.önceleri insanlar döllemeyi elle veya bal arıları ile yapmaktaydılar.Bal arıları seralarda çok iyi çalışamazlar.

  Elle dölleme yapmak ise çok zor ve çok zaman kaybına neden olur.elle yapılan dölleme sonucunda meyve kalitesi düşük,yumuşak şekiller ve ihracat için uygun da değildir. Üreticiler patlıcan ve domateste yaptıkları elle dölleme sonucunda nem oluşumuna neden olmakta ve bununla birlikte pas (botryis)hastalığı meydana gelmektedir.

  Peki Bombus arılarının faydaları nedir? Bombus arıları her koşulda mükemmel dölleme yaparlar.hava şartları kötü ise arılar bundan etkilenir ve dışarı çıkmazlar. Bombus arılarının bal arılarından diğer bir farkı ise bal arıları dakikada 5 çiçeği döllerken bombus arıları 30-40 çiçeği dölleyebilir. Bombus arıları sadece seralarda değil açık arazilerde de çok iyi dölleme yaparlar. Bombus arıları ile yapılan dölleme sonucunda iç aksam tamamen çekirdek ile dolu ve büyüklükleri aynı olur.

  Bombus arılarının diğer bir özelliği ise arılar ilaçlara karşı çok hassastır. İlaçlama esnasında arılar başka yere konmalıdır sonra tekrar konmalıdır. Hava karardığı zaman arlar yuvalarına geri döner. Bir kutuda toplam 60-70 civarında arı vardır ve bu arılar ile 2-3 dönüm bir yeri dölleme yapabilir fakat arılar uzun ömürlü değildir bir kutu arı ile 2-3ay dölleme yapılabilir. Arıların işçiliği ve kalitesi çok iyi olup tüm çiftçilerimize öneririz. Tüm çiftçilerimize iyi çalışmalar…
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bambus arıları dünya da hemen hemen 270 e yakın bir türe sahip olan ve her yerde rastlanan bir arıdır. bu arı iri ve tüylü olan bir arıdır. bambus arılarının sağladıkları en yararlı şey o da birkişlerin tozlaşmasını sağlamaktır. bunlar dışın da bambus arıları hemen hemen bütün koşullar da üreyebilmektedirler.
+ Yorum Gönder


bombus arısı ne işe yarar