+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Pandalar nerede yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pandalar nerede yaşar
  Pandalar nerede yaşadığı hakkında bilgi

  pandaneredeyaar.jpg
  Çin'in pandaları dünyada en çok soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvan türlerinden birisidir.

  Çin’de yaşayan pandaların sayıları bugün sadece 1600 civarındadır. Çin’deki bambu ormanlarının giderek yok olması, pandaların hayatını da tehdit etmektedir. Özellikle Çin hükümetinden yardım çağrısı alan WWF, 1980 yılından bu yana pandaların korunması için önemli çalışmalara imza atıyor. Pandalar bugüne kadar 50 doğal rezerv kurularak korumaya alınmıştır. Çin dağlarında dünyadaki dev pandaların üçte birini barındıran panda sığınağı Birleşmiş Milletler’ in kültürel konularla ilgili örgütü UNESCO tarafından tıpkı piramitler ya da Çin Seddi gibi Dünya Mirası Alanları listesine alındı. Çin'deki Şiçuan eyaletinde dağlık arazide, 9 bin kilometre kareyi aşkın bir alan üzerinde kurulu panda sığınağı artık kazandığı yeni statü sayesinde uluslararası yardıma da hak kazanmış oluyor.

  Pandalar Hakkında Bilgi

  Ayıgiller familyasından, beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan, iri, tembel, nesli tehlikede olan bir ayı türü. sırf bambu ile beslendiğine dikkati çekmek için Bambu ayısı da denilir.

  pandalar siyah beyaz çok özel bir posta sahiptirler. Yetişkin pandalar yaklaşık 1,5 m uzunluğundadır. Erkek pandalar 115 kg ağırlığına ulaşabilirler. Dişi pandalar genellikle erkek pandalardan daha küçük olup, arada sırada 100 kg'a ulaştıkları olur. Dev pandalar Sichuan, Gansu, Shaanxi ve Tibet gibi dağlık bölgelerde yaşarlar. Çin Ejderhaları, Çin’in tarihsel bir sembolüyken, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren dev pandalar da Çin’in resmi olmayan ulusal bir sembolü olmuşlardır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Pandalar soyları tükenmekte olan yani nesillerinin yok olma tehlikesi vardır. zaten bu yüzden pandalar özel olarak koruma altına alınmış ve çoğaltılamaya çalışılmaktadır. peki, bu hayvanlar nerede yaşarlardı. ana vatanları çindir ve pandalar bambu ile beslendikleri için yağmur ormanlarında sıklıkla bulunmaktadırlar.
+ Yorum Gönder


pandalar nerede yaşar,  pandalar nerede yaşarlar,  panda nerede yaşar,  pandalar,  pandalar nerelerde yaşarlar,  pandalar nerde yaşar