+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Angora tavşanı yününden yapılan ürünler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Angora tavşanı yününden yapılan ürünler
  Angora tavşanı yününden yapılan ürünler hakkında bilgi  ANGORA YÜNÜNÜN PİYASASI

  Angora tavşanı yününden yapılan ürünler ;diğer yapağılara göre 7-8 kat daha fazla ısı tutma kapasitesine sahiptir. Kullanımı rahat yumuşak antialerjik thermaregülatör etkisiyle vücut ısısının korunmasını sağlar. Ürünler; romatizma arthrit siyatik eklem ve kas ağrılarında carpal turnel sendromu soğuk şişliği dolaşım bozuklukları ve böbrek rahatsızlıklarında tedaviye destek amacıya önerilmektedir. Ayrıca ani ısı değişikliklerinden vücudun etkilenmesini engellemekte ve kan dolaşımını artırarak termal etki sağlamaktadır.

  Tavşan yününü işleyen başlıca ülkeler İtalya Japonya Almanya Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’dir. Tavşan yünü uzun yıllar kolaylıkla muhafaza edilebildiğinden fiyatlarda uluslararası spekülasyonlara sıkça rastlanmaktadır. Modaya göre tüketim miktarına ve yün kalitesine bağlı olarak fiyatlarda dalgalanmalar olmaktadır.

  Tekstil endüstrisi için kıymetli bir elyaf olan Ankara Tavşanı yünü ihtiyacı şu anda dış alımla karşılanmaktadır. Her yıl önemli miktarlarda tavşan yünü dışalımı yapılmakta ve bunun için önemli miktarlarda döviz dış ülkelere ödenmektedir. Ancak Türkiye’de satın alınan yün çoğunlukla ikinci kalite yündür. Fan¤¤¤i iplik yapımı için Ankara tavşanı yünü işleyen tekstil firmaları 300- 400 kg’ın altında yün satın almamaktadırlar. Tavşan yünü bu firmalara sıkıştırılmış balyalar halinde gelmektedir. Ülkemizde tavşan yünü işleyen belli iplik fabrikaları olmasına karşın tavşan yününden yapılmış ipliği kullanan birçok tekstil firması mevcuttur. Ayrıca ülkemizde kurulmuş olan Angora Tavşanı Üreticileri Birlikleri de yün alımı yapmaktadır. Dış Ticaret Müsteşarlığından alınan verilere göre 2000 yılındaki Angora ithalatı 38.419 kg. olup karşılığında 98.030\$ döviz ödenmiştir. Dünyada Angora Yünü üretiminin %90 kadarını Çin yapmaktadır Ankara Tavşanı yününün fiyatı modaya bağlı olarak yün borsasında belirlenmektedir. İnternet aracılığı ile İngiltere yün borsasında birinci kalite yünün 30-40 ikinci kalite yün 15-20 Dolar/Kg’dan fiyatlandırıldığı görülmektedir. Angora yün fiyatları çok dalgalı bir seyir halindedir.

  Angora yünü iplik haline getirilirse 15 ila 26 $ dolardan fiyatlandırılmaktadır. Ürün haline getirilirse çok daha yüksek fiyatlardan alıcı bulmaktadır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Angora tavşanın yünü kalitesine göre sınıflandırılmaktadır. bir angora tavşanının yününün kaliteli olup olmadığı yünün yumuşaklığına , parlaklığını na ve son olarak da özgün ağırlığına bağlıdır. bu yünler daha sonra alınır ve iplik fabrikalarında işlenir. ip haline gelen bu yün genel olarak içlikler de kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder