+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda evrim geçirmiş yılanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  evrim geçirmiş yılanlar

  Evrim geçirmiş yılanlar nasıldır


  yilan.jpg


  Yeni bulunan bir fosil, şimdiye dek bilinen en ilkel yılan türünü ortaya çıkardı. Bilime göre bu, yılanların denizde değil karada evrim geçirdiklerini gösteren bir kanıt.

  Bilim uzun yıllardır yılanların dört ayaklı kertenkelelerden evrim geçirerek sürüngenleri ortaya çıkardıklarını ve zaman içinde ayaklarını kaybettiklerini düşünüyordu.

  Ama bilim adamları yine bir o kadar zamandır yılanların ataları olan kertenkelelerin karada mı yoksa denizde mi yaşadıkları konusunda anlaşamıyorlardı.

  Kuyruksokumu olan yılan

  Arjantin'in Patagonya bölgesinde bulunan 90 milyon yıllık fosil her şeyi değiştirdi. Brezilya Sao Paulo Üniversitesi'nden Hüsam Zahir, iki ayaklı yılanın yaklaşık olarak 85 santimetre olduğunu söyledi.

  İlk kez kuyruksokumu kemiği olan bir yılan bulduklarını söyleyen Zahir, "bu özellik yılanlar kertenkelelerden evrildikleri sırada kayboldu. Bulduğumuz yılan bu özelliği kaybetmediği için, bilinen en ilkel yılan olmalı" dedi.

  Ayakları var ama sürünüyor

  Zahir, yılanın karada yaşadığını belirterek, "hem anatomisi oyuklarda yaşadığını gösteriyor hem de fosillerin bulunduğu tabakalar karasal bir ortamdan geliyor. Dolayısıyla bu karada evrimleştiğini gösterir" dedi.

  Bulunan yılanın hala iki arka ayağı olsa da tıpkı sonraki evrim geçirmiş yılanlar gibi süründüğünü belirten Zahir, yılanın zaman zaman bu ayaklarını kullandığını, ama ne için kullandığının belirsiz olduğunu kaydetti.

  En eski yılan

  ABD'deki Doğa Tarihi Müzesi'nden ve yakında açılacak yılan ve kertenkele sergisinin düzenleyicilerinden Jack Conrad ise bu fosille, yılanların evrimi ve kökenleriyle ilgili tartışmaların bir kısmının sona ereceğini söyledi.

  Kendisinin yılanların denizde mi karada mı evrimleştiği tartışmasında taraf tutmadığını, ama yeni bulunan fosilin kendisini yılanların karada evrimleştiğine ikna etmeye başladığını söyledi.

  Chicago'daki Saha Müzesi sürüngen fosilleri uzmanı Olivier Rieppel ise bulgunun önemli olduğunu belirterek, Rio Negro Yılanı'nın açıkça, bilinen en eski yılan olduğunu söyledi.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Yılanlar çok farklı hayvanlardır. bir çok türe sahiptir ve bu türlerin zehirleri her birinde farklılık gösterebilmektedir. bildiğiniz gibi bilim adamları yılanların evrim geçirdiklerini söylemişlerdir. ancak daha sonra buldukları bir yılan fosili sayesinde yılanların aslın da denizde değilde karada evrimleştiklerini kanıtlamaktadır.
+ Yorum Gönder