+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Afrikanın En Zehirli Yılanı Karamamba Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Afrikanın En Zehirli Yılanı Karamamba


  Afrikanın en zehirli yılanı karamamba hakında bilgi

  siyahmamba2.jpg


  Kara mamba dünyada bulunan 2. en büyük zehirli yılan türü.Boyu 4-5 m kadar olabilir. Isırığının ve dolayısıyla zehrinin bir damara denk gelmesi halinde 30 dakika içinde sinir sistemini felç ederek öldürebilir. Saatte 24 km olan hızıyla en hızlı yılan türüdür. Koşan bir insanın saatteki hızı da azami 24 km civarındadır. Yumurtadan yeni çıkmış taze yavrularında bile bir insanı öldürebilecek kadar güçlü bir zehiri bulunur. Ayrıca vücudunda toplamda bulunan zehir, 10 insanı öldürebilecek miktardadır. Ağızlarının içi siyah olduğundan onlara kara mamba denilmektedir.

  Ayrıca kara mambanın bir özelliğide kafası tabut şeklindedir yakın ülkelerde bu yılan türü "tabu" olarak da adlandırılmaktadır. Bir siyah kobradan daha fazla zehir taşıdığı söylenen tabu dünyanın en zehirli yılanıdır. diğer yılanlardan farklı olarak saldırgan ve asabi bir yanı vardır karşılaşıldığında dikkat edilmeli ve onunla uğraşılmamalıdır.

  Zehiriyle yetişkin bir bufaloyu 30 dk içinde devirebilen mamba genellikte karanlıkta avlanmayı sever. Bu hayvanın gözleri görmez ve dilindeki ısı vericileriyle avını sezer. Genelde fare kertenkele gibi sürüngenleri avlar.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kara mamba yılanı dünya üzerin de en fazla afrika da bulunmaktadır. ve afrikanın en zehirli yılanı olan kara mamba yılanı dünyanın ikinci en zehirli hayvanıdır. kara mamba yılanı 4 -5 metre arsında uzunlukları değişebilmektedir. kara mam ba yılanı zehiri ilke bir antilopu tam olarak yarım saat için de öldürebilmektedir.
+ Yorum Gönder


kara mamba