+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda hayvan postu nasıl dondurulur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  hayvan postu nasıl dondurulur


  Hayvan postunun dondurulması nasıl yapılır


  Omurgalı hayvanların derileri cins ve türlerine göre özenle yüzülür. Deri yüzülürken mümkün olduĞu kadar hassas olunmalıdır.Yüzülen deri uygun ilaÇlar ile işlenerek yaĞ et ve sinir gibi dokulardan arındırılır. Bu arındırma Tahnit eserinin bozulmadan uzun zaman saklanabilmesi iÇin Çok önemlidir. Hayvana verilecek figür iÇin iskelet yapısına uygun Çapta madeni tel seÇilir ve hayvana özel seÇilen malzeme ile doldurulur. AÇılan deri iÇten dikilerek doĞal yapısına uygun şekli verilir. Fiziki görünümü elde edilir. Fakat henüz tam anlamıyla bitmiş sayılmaz.

  Tahnit sanatının gerÇek yaşamın dondurulmuş bir sahnesi olduĞunu unutmayalım. Amacımız bir hayvanın yaşam ÇerÇevesi iÇerisindeki figürlerinden birini tabii görünüşüyle yaşatmaktır. Bu görünüm tahniti yapılan hayvanın kendi doĞal Çevresinde ki materyallerle daha gerÇekÇi görüneceĞi gibi, bu materyalleri temin etme imkanımız yok ise en azından yakınlarını kullanabiliriz. Bu şekilde Tahnit eserimiz göze ve gönle daha yakın gelecektir.

  * Göz feri, kıl,tüy veya deri düzgünlüĞü, mimik ve figürüne göre adale görünümleri.
  * Duruş ifadesi
  * YaşadıĞı ortama uygun dekor iÇerisine yerleştirilmesi
  * SergilendiĞi ortamda ışık ve gölge ayarı.
  * Konumunun müsait bakış ve görüş aÇısı.
  * Kullanılacak ilaÇ ve malzemelerin iyi seÇilmesi.
  (Kötü koku,leke,insan saĞlıĞına zararlı madde v.s.olmaması gibi.)

  Modern tahnit uygulaması doĞramacılık, ahşap işleme, tabaklama, ÇerÇeveleme ve kalıba dökme gibi bir Çok zanaat gerektirir, fakat aynı zamanda heykeltıraşlık, Çizim ve boyama gibi sanatsal yetenekler de önemlidir. Sanatın püf noktası iyi bir gözlemci olup ,tahnit yapılacak hayvanları yakınen tanımaktır. Hayvanın ne yapıp ne yapamayacaĞını ve vücut hareketlerini bilmek gerekir.Tahniti yüzmek doldurmak el alışkanlıĞı kazanıldıĞında Çabuk olacak bir iştir.Önemli olan hayvana en iyi figürü vermek ve onu Çevreleyen doĞal ortamı saĞlamaktır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi bazı cani insanlar hayvanları canlı canlı dondurmaktadır. bunların yapılmasına ne amaçla olursa olsun tam anlamı ile karşıyım nasıl olur da bir canlıyı canlı canlı dondururlar. ayrıca bazı yerlerde bu işlemin yapılmasına sanat denilmektedir.
+ Yorum Gönder


tilki nasil dondurulur