+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda dikdik antilobu, ot yiyen hayvanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  dikdik antilobu, ot yiyen hayvanlar


  Dikdik antilobunun özellikleri

  Dik-dik_.jpg


  Dikdik, Madoqua cinsini oluşturan 60 cm uzunluğu ve 35 cm yüksekliği ile dikdik dünyanın en küçük antilop türlerinin ortak adı. Tedirgin olduğu zaman çıkardığı kısık seslerden ötürü böyle adlandırlmıştır. Ama çok keskin bir ıslık da çalar. Bu ürkek hayvan, en küçük kuşkulu bir gürültü işitince, zıplayarak ve zikzaklar çizerek kaçar.

  Yanlızca erkek dikdikin boynuzları vardır. Eti insanlar tarafından makbul sayılmadığı için, bir çok antilobun tersine avcılardan yana korkusu yoktur. Öte yandan, leşçil (leş yiyen) hayvanlar tarafından kovalandığı zaman da ufak tefek olduğu için rahatça dikenli çalılıkların içine dalıp gizlenir. Peşine düşen yırtıcı hayvanlar da bu çalılıklara girmeyi göze alamazlar. Bu yüzden de dikdik savanananın daha çok çalılık bölgelrinde yaşar. Yine de çok sakınıktır ve yiyeceğini aramak için gece olmasını bekler. Ot ve akasyaları yer; su gereksimini, büyük ölçüde karşılayan meyvelerden sağlar.
  Türler

  Salt dikdiki (Madoqua saltiana)
  Gümüş dikdik (Madoqua piacentinii)
  Günther dikdiki (Madoqua guentheri)
  Kirk dikdiki (Madoqua kirki)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dikdik antilobunun cinsi madoquadır. Dikdik antilobunun sadece erkekleriğn boynuzları bulunmaktadır. ayrıca sahip olduğu boy ve kilo ile Dikdik antilobu dünyanın en küçük antilobu olma özelliğine sahiptir. bu hayvanın ;
  Salt dikdiki (Madoqua saltiana)
  Gümüş dikdik (Madoqua piacentinii)
  Günther dikdiki (Madoqua guentheri)
  Kirk dikdiki (Madoqua kirki)

  gibi türleri vardır.
+ Yorum Gönder


ot yiyen hayvanların isimleri,  ot yiyen hayvanlar hakkında bilgi,  ot yiyen hayvanlar