+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda lemur hayvanı - lemur hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  lemur hayvanı - lemur hakkında bilgi
  Lemur nasıl bir hayvandır  lemur hakkinda.jpg


  Madagaskar ve çevresindeki ormanlarda yaşayan, iri gözlü, uzun kuyruklu bazı memeli hayvanların genel adı. Maymunlar takımındandır. Gündüzleri ağaç dallarında dinlenir, gece faaliyet gösterir. Nebati ve hayvani gıdalarla beslenir. Uzun kuyruklu ve yumuşak tüylüdür. En küçük türleri fare büyüklüğündedir.
  Lemur sözcüğü, Latince lemures sözcüğünden gelir ve gecenin ruhu ya da hayalet anlamına gelir. Bu isim, iri ve parlak gözleri ile tuhaf çığlıkları nedeniyle verilmiştir.


  Ağaçlarda yaşayan tüylü büyük gözlü lemurun 32 ayrı türü vardır. Soyları tehlike altındadır. Lemurlar annelerinin tüylerine tutunacak kadar büyümeden anneleri onları ağızlarında taşır. Lemurlar yaklaşık 18 sene yaşayabilirler. Bu hayvanlar gün doğarken kahvaltı etmeyi , bütün sabah güneşlenmeyi , öğlen şekerleme yapmayı ve öğleden sonra atıştırma yapmayı severler. Yuvaları yoktur. Ağaçlarda uyurlar.

  İndiri türünün hariç hepsinin uzun kuyrukları vardır. Kuyruklarını birbirleri ile iletişim kurmak için kullanırlar.
  En küçük lemur türü 25 gr ağırlığında olan Cüce Lemurdur. En büyüğü İndiridir.

  Kuyrukları ise 40-50 cm'yi bulur. Gözlerinin ve ağızlarının etrafı siyahtır. Yerde gezinirken siyah-beyaz halkalı kuyruklarını yukarı kaldırırlar. Kedi miyavlamasına benzer sesler çıkarırlar. Çoğunlukla bitkisel besinlerle beslenirler. Ağaçtan ağaca rahatça sıçrarlar. Kulakları oldukça büyüktür. Madagaskar'ın güney kısımlarında boldur. Mayıs aylarında çiftleşirler. İlk zamanlar yavrularını göğüslerinde taşırlar. Yavru geliştikçe annenin sırtına çıkar.
 2. Ziyaretçi

  brn bu sayfayı çok beğendim burda lemurlarla ilgili pek çok şey yazıyo
+ Yorum Gönder


lemur hakkında bilgi,  lemurlar hakkında bilgi,  lemur hayvanı,  lemur hayvanı hakkında bilgi,  uzun kuyruklu hayvanlar,  lemur hakkında bilgiler