+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Sürüngenler ile ilgili Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sürüngenler ile ilgili Bilgi
  Sürüngenler nasıl hayvanlardırlar


  Sürünerek hareket ettiklerinden Reptilia adi verilmiştir. Permien’in baslangicinda iki yasamlilarin Labyrinthodontia alt sinifindan, üremek için suya gereksinme duymayan ve karasal yasamin kosullarina tümüyle uyum gösteren Reptilia sinifi örnekleri olusmuslardir.

  Çogu Paleontologa göre s ürün genler bes ana hat boyunca evrim geçirerek olusmuslardir. Bunlar 1) memelilerin meydana gelmesini saglayan memeli benzeri ilkel Sürüngenler 2) Tümüyle deniz yasamina uyum göstermis Ichtyosauria örnekleri, 3)uzun boyunlu olan ve denizlerde yasayan Synaptosauria örnekleri, 4) Kaplumbagalar ve 5) inosaurus’larin timsahlarin ve uçan sürün Genlerin olusmasini saglayan Archosauria hatlaridir

  Derilerinin sert ve keratinli bir yapi göstermesi ve vücutta pullarin bulunmasi bu hayvanlarin su kaybini büyük ölçüde önler, bu nedenle de kurak bölgelerde kolayca yasayabilirler. Mezozoik’te 16 takim halinde çok genis bir yayilis gösteren bu sinifin günümüzde yasayan ancak 4 takimi bulunmaktadir.

  Karakteristik özellikleri vücut, epidermisten olusmus keratinlesmis pullardan meydana gelen bir ekzo iskelet (dis iskelet) ile kaplidir. Bazen buna ek olarak dermal kökenli kemik plaklarda bulunabilir. derideki salgi bezleri çok azdir.

  Iki çift üyeleri vardir. Genellikle her bir üyede 5 parmak ve parmak uçlarinda da keratin yapisinda tirnaklar bulunur. Üyeler kosmaya, tirmanmaya , sürünmeye uyum göstermislerdir. Deniz kaplumbagalarinda kürek seklini almisdir. Bazi kertenkelelerde üyeler dejenerasyona ugramis, bazi y ilan ve kertenkelelerde ise tümüyle körelmistir.

  iskeletleri çok iyi bir sekilde kemiklesmistir. Kaburga ve sternum (gögüs kemigi) iç organlarin iyi bir sekilde korunmasina yarayan bir gögüs kafesi olustururlar.

  Kalpleri, 3 gözlü kalple 4 gözlü kalp arasinda bir yapi gösterir. Bunlarin kalbi 2 kulakçik vwe kismen ortadan ikiye bölünmüs bir karincik içerir. Timsahlarda karincik tam anlamiyla ortadan ikiye bölünmüstür. Alyuvarlari çekirdekli ve oval yapidadir. Yalniz bir çift aort yaylari vardir.

  solunumlari daima akcigerlerle yapılır Sucul kaplumbagalarda kloak vasitasiyla da solunum yapilabilir vücut sicakligi çevreye bagli olarak degisiklik gösterir (Poikilothermus). Bunlarda kus ve Memelilerde oldugu gibi sicaklik kaybini önleyecek kil ve tüy seklindeki olusumlar yoktur. Gerekli olan sicakligi çevreden alirlar (Ektoterm).

  Beyinlerinden 12 çift sinir çikar Ayrı eseylidirler. Kopulasyon organlari mevcuttur ve döllenme daima iç döllenme seklindedir. Yumurtalari büyüktür ve bir derimsi veya kalker kabuk içerisindedirler. Genellikle ovipardirlar. Bazi yilan ve kertenkelelerde ovovivipar ve vivipar sekilde üreme görülür. Segmentasyon meroblastik sekildedir.

  Metamorfoz yoktur, yavru yumurtadan çiktiginda ergin hayvanin minyatürü seklindedir. Gelisme dönemlerinde Amnion, Ch orion ve Allantois gibi embriyonik tabakalar olusr. Yani yavrunun karada gelismesini saglayan Amniota tipi bir yumurtaya sahiptirler.
 2. Ziyaretçi

  süpersiniz sisin sayenizde ödevimi yaptım
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sürüngen olan hayvanlar yılan gibi yerde sürükleyerek hareket eden hayvanlardır. ayrıca bu hayvanlar genel de ayaklara sahip değillerdir. bunun dışın da sürüngenlere soğuk kanlı olan hayvanlardır. yani bu hayvanlar değişken vücut ısısına sahip olan hayvanlardır.
+ Yorum Gönder


sürüngenler hakkında bilgi,  sürüngenler ile ilgili bilgiler,  sürüngenlerle ilgili bilgiler,  sürüngenler ile ilgili bilgi,  sürüngen hayvanlar hakkında bilgi,  sürüngenler ile ilgili yazı