+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Fanusta Japon Balığı Ne Kadar Yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fanusta Japon Balığı Ne Kadar Yaşar
  fanusta japon balığı ne kadar yaşar kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye


  Fanusta Japon Balığı


  Balıklar, akvaryum hobisiyle uğraşan insanların hayatlarında çok şey ifade eder. Tabi ki bu herkes için geçerli genel bir kavram değildir.
  İnsanlar neden balık beslerler? Genel olarak; onlarla ilgilenirken stres atmak, onların yaşam evrelerine tanık olmak ve ‘’ dekor ‘’ olarak balık besleriz.
  Bu forumda, ‘’ Neden balıkları bir biblo gibi fanusta ve kavanozda yaşamaya zorluyoruz. ‘’ sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Tabi ki sizlerinde katılımıyla


  Öncelikle fanus veya kavanozda genellikle hangi tür balıklar yaşatmaya çalışıyoruz. Ve bu balıkların ne gibi sorunlarla cebelleştiğini dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.
  Fanus veya kavanozda yaşatmaya çalıştığımız balıkların başında Japon balığı gelir. Japon balıkları 13 – 36 cm arası boylara ulaşabilen ve 14 – 24 derece arası sıcaklıkta yaşayan balıklardır. Genel olarak serin sulardan hoşlanırlar. Isıtıcı bulunmayan akvaryumda da beslenebilirler. Doğaları gereği akvaryumdaki kumu ağzına alıp tükürme gibi bir huyları vardır. Fanus veya kavanozda genellikle güzel görünmesi için renkli taşlar kullanıldığı için balıklar bu yaradılış huylarından vazgeçmek zorunda bırakılırlar.

  japon balığı.jpg

  Fanus veya kavanozda beslemeye çalıştığımız bir diğer balıkta Beta balığıdır. Beta balıkları 7 cm boya ulaşabilen ve 24 – 30 derece sıcaklıkta yaşabilen balıklardır. Herkes tarafından da bilindiği gibi labirent denen organları sayesinde havadan aldıkları oksijeni de kullanabilirler. ( tabi yaşadıkları su oksijen bakımından fakirse ) Bu özellikleri doğada yaşadıkları ortamda çok işlerine yarar. Kavgacı, asabi ve mağrur balıklardır. Seyir zevki açısından izlemesi en zevkli balıklardandır. Betalar fikrimce, Japon balıklarından daha da ‘’ bahtsız ‘’ balıklardır. Zaten bu ‘’ bahtsız ‘’ balıkların ömürlerinin büyük bir kısmı ya da tamamı plastik bardaklarda, kavanozlarda, fanuslarda geçer. Fanuslarda veya kavanozda asla canlı renklere sahip beta yetiştirilemez. Yüzgeçleri parça parça olur ve yüzgeçlerini bir yelpaze tamamen açamazlar.


  Fanusta veya kavanozda neredeyse hiç yüzmedikleri için akvaryumlara koyduğumuzda bir süre yüzdükten sonra ya dibe çökerler ya da benim betam gibi bir köşeye çekilirler. Fanusta ve kavanozda beslenen betalar çiftleşmek için enerji bulamazlar
  . Bulsalar bile genellikle çiftleşmeden sonra ölürler. Benim betamı akvaryumcudaki fanustan satın alıp, eve getirip de akvaryuma koyduğumda sevinçten çıldırmıştı ve hayatında yüzmediği kadar yüzmüştü. Tabi hayvan yüzmeye alışık olmadığı için bir süre sonra yoruldu. Şimdi ise gayet mutlu bir şekilde yaşıyor. Bu yazıyı yazarken gidip akvaryumun ışığını yakıp, balıklarımı ve bilhassa betayı seyrettim. Ne güzel bir yaratık yahu Neyse konumuza geri dönelim.
  Genel olarak fanus ve kavanozda beslenen balıklar bunlar. Ama bunların dışında daha da uç bir şekilde, fanus ve kavanozda Colisa lalia ( cüce gurami ), corydoras ( çöpçü ) vs. ve bunun dışında bitki bile yetiştirmeye çalışanlar var.

+ Yorum Gönder


fanus balıkları