+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Akvaryum Balığı Ne Kadar Yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akvaryum Balığı Ne Kadar Yaşar
  akvaryum balığı ne kadar yaşar kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Akvaryum Balığı

  Gerek akvaryumcularla yaptığımız söyleşilerde, gerek forum sayfalarında "Bu balık neden öldü?" sorusunun cevabını, hep doğal olmayan sebeplerde aramışızdır. Birden fazla balığın misafir edildiği akvaryumlarda, bir tek balığın ani ölümü hemen panik yaratır. Diğer balıklarında öleceği endişesi içerisinde, diğer balıklarda pek hastalık belirtisi görülmese de elimizde ne kadar vitamin, ilaç varsa akvaryumun içine atarız. Akvaryuma daha fazla zaman ayırarak tedavi sürecini gözlemleriz. Sonuç olarak da erken teşhis ettim, tedavi uyguladım, balıkları kurtardım deriz.

  Akvaristlerin en son aklına gelen ölüm sebebi belki de balığın eceliyle öldüğüdür. Eceliyle ölüm kavramını biraz açarsak; balığın normal yaşam süresi boyunca kullanmış olduğu organların, kendini yenileyememesi sebebiyle işlev yapamaz hale gelmesi, solunum, dolaşım, sindirim sistemlerinin durarak balığın hayata veda etmesidir. Çoğunluğu sosyal bir yaşam tarzı olan akvaryum balıklarının, yaşam süresini etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin temel olanları; Doğum, eş tutma, üreme, fiziksel hastalıklar, ruhsal hastalıklar, bakım, beslenme şekilleridir diyebiliriz.
  Bu noktada görülüyor ki, balıklarımızın normal şartlarda kaç yıl yaşadığını bilmemiz önemli bir konu. Öncelikle akvaryumcudan yeni balık alırken gösteriş ve renklerine aldanarak kaç yaşında olduğunu bilmediğimiz yetişkin balıkları almamamız gerekir.

  akvaryum_balik.jpg

  Tecrübemize güvenemiyor isek, genç ya da akvaryumcuların tabiriyle satış boyuna gelmiş balıkları tercih etmek daha akıllıca olur. Konu açılmışken, yaşlı balıkların, özellikle cichlid türlerinde tipik davranış şekillerini kısaca sıralarsak, akvaryum içinde sağlıklı görünür, fakat durgundur.Cama yaptığınız hamleler karşısında, yılların vermiş olduğu tecrübeyle bir zarar gelmeyeceğini bildiği için, çok az tepki gösterir ya da yüzgecini bile kıpırdatmaz. Etrafında gezen karşı cinslere karşı tepkisizdir, çünkü yaşlanma sonucu üremeden düşmüştür. Atılan yemlere doğru hamle yapıp yapmamakta kararsız ve iştahsızdır.
  Genel olarak bilinen bir gerçek vardır ki, canlı doğuran balıklar 3-5 yıl, cichlidler 10-15 yıl, Japonlar 25-30 yıl yaşarlar. Tabi ki bu klasik yaş standartları dışında çok uç rakamlarda ortaya çıkabilmektedir.

  Fakat bunlar istisna olmaktan öteye geçemez.
  Balıkların doğal ortamlarında mı yoksa suni ortamlarda mı daha uzun yaşadıkları konusunda ağırlıklı görüş; suni, yani akvaryum ortamında daha uzun yaşadıkları yönündedir. Bu konu hakkında yeterli araştırma yapılmasa da sağıklı bir tankta balık için her şey hazırdır. İyi beslenmektedir. Dışarıdan gelecek herhangi bir tehlike yoktur. Vitamin takviyesi mevcut ve hastalandığı zaman kullanabileceği ilaçlar vardır.
  Akvaryumumuzda 3 yıl 5 yıl 15 yıl sonra ölen balığımızın muhtemel ölüm sebebinin yaşlılık olduğunu anlayabilmemiz ya da akvaryumcudan aldığımız balığı, 3-5 ay sonra kaybederek, maddi ve manevi yönden yıpranmamak için, balığımızın kaç yıl ömrü olduğunu bilmemiz ve bu konuda bilinçli hareket etmemiz gerektiği kanaatindeyim.

+ Yorum Gönder


akvaryum balıkları