+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Cennet Kuşları ve Özellikleri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cennet Kuşları ve Özellikleri Nedir
  Kısaca Cennet Kuşları ve Özellikleri Nedir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Cennet Kuşları ve Özellikleri


  Erkek kuşun muhteşem üreme tüyleri cennet kuşunun karakteristik özelliklerindendir. Örnekleri avikültürde sergilenmiştir, fakat özel yuvalama alışkanlıkları sebebi ile kayıtlarda üreme oranının düşük olduğunu görüyoruz. Cennet kuşları ilk olarak Portekizli deniciler tarafından, Afrika'nın Widah limanından getirilmiştir
  . Kuşun ismi burdan gelmektedir. Aynı zamanda erkek kuşun siyah tüyleri sebebiyle dul kadın kuşu olarak bilinir.

  cennet-ku-u.jpg

  Beslenme ve Barınma

  Yabancı ispinoz yemi karışımlarına eklenen akdarı döküntüleri, yeşil ve canlı gıda ile beslenmeleri önerilir. Cennet kuşları doğada serpildikten sonra, büyük ve ekili kuşhanelere ihtiyaç duyar. İklime alıştırıldıklarında dışarıda da bakabilirsiniz. Alternatif olarak içeride büyük bir kuşhane hazırlayabilirsiniz. Zorbalık yapabiliceğinden üreme mevsimi dışında foster mumgagaları ile beraber tutmayın. Cennetkuşları renklerini kaybettiğinde cinsiyetini ayırt etmek zorlaşabilir. Bu durumda erkek kuşu dişi kuştan hafifçe uzun kuyruğu ve vucüdundaki daha koyu beneklerden ayırt edebilirsiniz.

  Üreme

  Cennet kuşları kendi yavrularını büyütmez. Bunun yerine dişi kuşla yumurtalarını, kuluçkaya yatıp büyütücek diğer mumgagaların yuvalarına bırakır. Erkek kuşlar muhteşem tüylerini çiftleşme mevsiminin başında dökerler. Bir erkek kuşu bir çok dişi kuş ile barındırın ve üreme için pytilia türleri ile arkadaşlık ettirin. Melba ispinozu (Pytilia Melba) bu türlerin doğal ev sahipleridir, fakat cennet kuşu yavrularu ateş ispinozları (Laganostica S. Senegala) tarafından da büyütülebilir.

+ Yorum Gönder


cennet kuşları