+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda bukalemon nedir? Bukalemon Hayvan Türü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DR.MATRİX
  Devamlı Üye

  bukalemon nedir? Bukalemon Hayvan Türü

  Bukalemun nasıl bir hayvandır  Bukalemunlar gün ışığında yapraklı bir dalda otururken, etraflarındaki çalılıkların gölgesine benzer şekilde siyah ve uçuk kahverengi lekelerle yeşil olurlar. Akşam yaklaştığında ve ışıklar sönükleşmeye başladığı zaman, bukalemunun rengi grimsi yeşile döner ve daha sonra sarı lekeli donuk sarımsı kahverengiye dönüşür. Karanlıkta ise bukalemun tamamen siyah olur. Bütün bu renk değişimleri 15'er dakika içinde gerçekleşir. Bukalemun sadece bulunduğu yere uymak için rengini değiştirmez. Eğer kızmışsa, üzerinde diğer hayvanlara uyarı olacak şekilde koyu turuncu benekler ve koyu kırmızı lekeler de oluşur.  Bukalemunu ilginç kılan tek özellik, kendi rengi üzerindeki şaşırtıcı hakimiyeti değildir. Bukalemun, onu yırtıcı bir hayvan kılan pek çok yeteneğe de sahiptir. Hareketli gözleriyle avını çok iyi gözleyebilir. Tek başına diğerinden bağımsız hareket edebilen gözleri konik bir kas yapısının içindedir ve böylece 1800'lik bir açıyla öne, arkaya ya da tam aşağıya bakacak şekilde dönebilir. Bukalemun böylece çevredeki böceklerden bir gözünü ayırmazken, diğeriyle de sürekli olarak gelebilecek tehlikeleri kollayarak kendini korur.  Bukalemunlar çok ağır hareket eden, ağaçlarda ve çalılar üzerinde yaşayan hayvanlardır. Derilerinde renk maddesi denilen "kromatoforlar" bulunur. Bu sayede bulundukları ortama renk uyumu sağlayarak düşmanlarından korunurlar. Bukalemunlarda sempatik sinir sisteminin salgısı ile pigmentlerin dağılması ve toplanması sağlanarak renk değişimi meydana gelir. Böylece çok ağır hareket eden bu hayvan bulunduğu ortamda fark edilmeden güvenli bir şekilde yaşamını sürdürebilir.


  Farklı hayvanlar farklı hızlarda renk değiştirirler. Örneğin bukalemunun renk değiştirmesi 15 dakika kadar sürerken, yavru yengeçlerinki sadece 30 saniye kadar sürer. Dikenli-balıklar renklerini yaklaşık dört dakikada değiştirirler ve hani balıkları (mercan yakınlarında yaşayan büyük bir balık türü) birkaç saniyede sekiz farklı desen üretebilirler.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Hızla renk degiştiren bukalemun


  Bazı bukalemunların renk değiştirebilme özellikleri yaygın olarak bilinen bir fenomendir. Yaygın kanının aksine renk değiştirme yalnızca saklanmak (kamuflaj) amacını taşımamaktadır. Bukalemunlar psikolojik ve sosyal durumlarını çevrelerine duyurmak için renk değiştirebilmektedir.
  Fizyolojik açıdan bakıldığında bukalemun derisinde renk değişimini sağlayan kromatofor adlı spiral hücreler bulunmaktadır. Kromatoforlar üç katman halinde bulunur. En altta siyah pigment yer alır. Orta katman mavi geçişini sağlar. Üst katmanda ise sarı ve kırmızı pigmentler bulunmaktadır. Nörolojik bir mekanizma ise bu katmanlardaki pigmentleri uyararak renk değişimine sebep olur. Değişik cinslerde değişmekle birlikte bukalemunlar yalnızca belli renkleri taklit edebilmektedir. Bukalemunların bu renk değişiminde ne kadar bilinçli oldukları net olarak yanıtlanmış bir soru değildir. Bazı çevresel etmenlerle de renk değişiminin tetiklendiği bilinmektedir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bukalemun hayvanı sahip olduğu bir özellik nedeni ile neredey se her kes tarafındsan bilinen bir hayvandır. peki bu kadar önemli olan bu özellik nedir. bu hayvanın sahip olduğu özellik üzerin de bulunduğu her şeyi,n rengini alabilmesidir. bu da onun çok iyi kamufile olmasını sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder


bukalemon