+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Hücre Ölümü Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Hücre Ölümü Nedir
  Hücre Ölümü Nedir


  Hücre Ölümü :Hücrelerin bütün hayati faaliyetlerinin bitmesi demektir. Normalde hiç bölünmeyen veya çok az bölünen hücrelerde yüksek radyasyon dozları ile hücre metabolizmasının durması.

  Canlı organizmada canlılık özelliklerinin tam olarak korunduğu en küçük birim olarak kabul edilen hücreler normalde sürekli olarak uyarılır ve bu uyarılara uygun karşılıklar vermeye çalışırlar. Bu işleyişi aksatan bütün etkenler ölüme neden olabilir. Çoğu canlı organizmanın vücudunun önemli bir kısmını oluşturan su bile hücreler için toksik olabilmektedir. Gene de, hücre ölümüne yol açan maddelerin temelde hangi düzenekleri bozdukları söylenebilir. Hücrenin ölümü ile sonlanan olaylar dizisinde, birbirleriyle çok sıkı ilişkileri olan bu düzeneklerin her birinin biraz da olsa katkısı bulunur. Dolayısıyla, hiçbir düzenek diğerlerinden tamamen bağımsız değildir.
 2. Ziyaretçi

  Hücre Ölümü, Hücre Ölümü Ne demek, Hücre Ölümü hakkında bilgi
 3. Asel
  Bayan Üye
  Hücre Ölümü hakkında bilgi

  Tanımı/Anlamı

  Hücrelerin bütün hayati faaliyetlerinin bitmesi. Normalde hiç bölünmeyen ya da çok az bölünen hücrelerde yüksek radyasyon dozları ile hücre metabolizmasının durması.

+ Yorum Gönder