+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda İnsanın ve insanlığın incelenmesini konu alan bilim dalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İnsanın ve insanlığın incelenmesini konu alan bilim dalı
  İnsanın ve insanlığın incelenmesini konu alan bilim dalı


  Antropoloji (Latince: anthrop- "insan, adam" ve logia "bilim"; anthropologia)

  İnsanın ve insanlığın incelenmesini konu alan bilim dalıdır.

  Antropoloji iki anlamda holistik yapıdadır: tüm zamanlarda yaşamış olan veya yaşayan tüm insanlara ilişkindir ve insanlığın tüm boyutlarını kapsar. Prensipte, tüm toplulukların tüm kurumlarıyla ilgilenir. Antropoloji özellikle kültürel görecelilik, bağlamın derinlemesine incelenmesi ve kültürler-arası karşılaştırmalara verdiği önem ile diğer sosyal disiplinlerden ayrılır.

  Antropoloji metodolojik açıdan çok zengindir ve hem nitel metotları hem de nicel metotları kullanır. Antropoloji disiplinin tarihinde etnografiler önemli bir yer tutmuş ve bir anlamda odağı oluşturmuştur. Bununla birlikte özellikle 20. yüzyılda etnografik çalışmaların ve etnografik ilgi odaklarının farklı antropoloji alt-dallarında farklı eğilimler gösterdiği görülebilir. Örneğin tıbbi antropolojide 20. yüzyılın ortalarında çalışma odaklarında küçük topluluklardan, modern Batı toplumlarına doğru bir kayış olmuştur
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Antropoloji, insanı somatik yani beden bakımından ele almıştır. insanın fiziksel özelliklerini metrik ve morfolojik yöntemlerle araştırır. Antropoloji insan kalıntılarını araştıran bir fizik bilimidir.
+ Yorum Gönder