+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Öklid matematiğe katkıları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Öklid matematiğe katkıları
  Öklid matematiğe katkıları

  (MÖ 300)
  Yunan matematikçisi. Gelmiş geçmiş matematikçiler içinde adı geometriyle en çok özdeşleştirilen kişidir. Öklid geometri dünyasında kapladığı bu seçkin yerini kendisinin büyük bir matematikçi olmasından çok geometrinin başlangıcından kendi zamanına kadar bilineni 'Öğeler' adını verdiği kitaplarında toplamasına borçludur. Öğeler dilden dile çevrilmiş yüzlerce kez kopya edilmiş matbaanın icadından sonra da binlerce kez gözden geçirilmiş ve yeniden basılmıştır. Öklid derlemesinin tutarlı bir bütün olmasını sağlamak için kanıt gerektirmeyen apaçık gerçekler olarak beş aksiyom ortaya koyar ve diğer bütün önermeleri (teoremleri) bu aksiyomlardan çıkarır. Öklid'in beş aksiyomu şunlardır:

  1.İki noktadan bir ve yalnız bir doğru geçer.
  2.Bir doğru parçası iki yön ede sınırsız bir şekilde uzatılabilir.
  3.Merkezi ve üzerinde bir noktası verilen bir çember çizilebilir.
  4.Bütün dik açılar eşittir.
  5.Bir doğruya dışında alınan bir noktadan bir ve yalnız bir paralel çizilebilir.

  Öğeler 13 kitaptan oluşmaktadır. Öklid geometrisi 19. yüzyılın başlarına kadar rakipsiz kaldı.
  Hatta 20. yüzyılın ortalarına kadar bile orta öğretimde geometri Öklid'in Öğeler'ine bağlı kalarak okutuldu.

  Öklid'in yaşamı konusunda hemen hiçbir şey bilinmiyor. Önceleri bir yunan kenti olan Megara'da doğduğu sanıldıysa dasonradan Megara'lı Öklid'in Öğeler yazarı İskenderiyeli Öklid'den yüzyıl
  kadar önce yaşamış bir felsefeci olduğu ortaya çıktı. Öğelerin yazarı Yunanlı olabileceği gibi. zamanının Yunan kolonisi İskenderiye'ye öğrenim görmek sonrada hocalık yapmak için gelmiş bir Mısırlı'da olabilir.
 2. Fatma
  Administrator

  Öklid gelmiş geçmiş matematikçilerin içinde adı geometriyle en çok özdeştirilen kişidir. Öklid'in matematik dışı uğraş veya meraklarına ilişkin hemen hiçbir şey bilinmemektedir. Öklid, geometrisinin temeli nokta iie başlar. Pisagorcular noktayı küçük bir zerre olarak tanımlamışlardır.
+ Yorum Gönder


öklidin matematiğe katkıları,  öklid matematiğe katkıları,  öklidin hayatı ve matematiğe katkıları,  euclid matematiğe katkıları,  euclid in matematiğe katkıları,  öklid hayatı ve matematiğe katkıları