+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Cahit Arfin matematiğe katkıları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Cahit Arfin matematiğe katkıları nelerdir
  Cahit Arfin matematiğe katkıları nelerdir

  Cahit Arf (1910 Selanik - 26 Aralık 1997 İstanbul) Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük matematikçilerden birisidir. Kendi adıyla bilinen birçok teoremi kendisine dünya çapında ün kazandırmıştır.

  Doktorasını yapmak için gittiği [Almanya]'da matematikçi Helmut Hasse ile birlikte önemli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar sonunda matematikte "Hasse-Arf Kuramı"nı geliştiridi. "Arf değişmezi" "Arf halkaları" ve "Arf kapanışları" gibi kendi adıyla bilinen matematiksel terimleri bilim dünyasına kazandırdı.


  Yaşamı 1910 yılında Selanik'te doğdu. Yüksek öğrenimini Fransa'da Ecole Normale Superieure'de tamamladı (1932). Bir süre Galatasaray Lisesi'nde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doçent adayı olarak çalıştı. Doktorasını yapmak için Almanya'ya gitti.

  1938 yılında Göttingen Üniversitesi'nde doktorasını bitirdi. Yurda döndüğünde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde profesör ve ordinaryus profesörlüğe yükseldi. Burada 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra Robert Kolej'de Matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kolu başkanı oldu.

  Daha sonra gittiği Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırma ve incelemelerde bulundu; Kaliforniya Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1967 yılında yurda dönüşünde Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine getirildi. 1980 yılında emekli oldu. Emekliye ayrıldıktan sonra TÜBİTAK'a bağlı Gebze Araştırma Merkezi'nde görev aldı. 1985 ve 1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yaptı.

  Arf İnönü Armağanı'nı (1948) ve TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü kazandı (1974). Cebir ve Sayılar Teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum 1990'da 3 ve 7 Eylül tarihleri arasında Arf'in onuruna Silivri'de gerçekleştirilmiştir. Halkalar ve Geometri üzerine ilk konferanslar da 1984'te İstanbul'da yapılmıştır. Arf matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur.

  Cahit Arf 1997 yılının Aralık ayında bir kalp rahatsızlığı nedeniyle vefat etmiştir.


  Çalışmaları Cahit Arf cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin "Arf değişmezi" ve "Arf halkalar" gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik dünyasının ünlü matematikçileri arasında yer almasını sağladı. Matematik literatürüne "Arf Halkaları Arf Değişmezleri Arf Kapanışı" gibi kavramların yanısıra "Hasse-Arf Teoremi" ile anılan teoremler kazandırmıştır.

  Matematiği bir meslek dalı olarak değil bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine her zaman "Matematiği ezberlemeyin kendiniz yapın ve anlayın" demiştir. Hakkından yazılmış bir yazıda şöyle denilmiştir: "Bir zamanlar integrali bilen kimselerin matematikçi üstel fonksiyonu bilenlerin ise büyük matematikçi sayıldığı ülkemizde derin matematik konularının tartışılacağı hayal bile edilemezdi. Cahit Arf Türkiye'de matematiğin o günlerden bu günlere gelmesinde en büyük rolü oynamıştır."
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  TÜBİTAK Biliminin eski kolu olan Cahit Arf bir Matematikçidir ve cebir hakkındaki araştırmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Üstelik matematiği bir meslek olarak değil bir yaşam tarzı olarak görmekteydi. Matematiği ezberleyerek değil keşfederek anlamak gerekir demiştir.
+ Yorum Gönder


cahit arfın matematiğe katkıları,  cahit arf ın matematiğe katkıları,  cahit ARFın matematiğe kazandırdıkları,  cahit arf matematiğe katkıları,  cahit arfın matematiğe katkıları nelerdir,  cahit arf matematiğe kazandırdıkları