+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Lityumun kullanıldığı yerler , Lityum nerelerde kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Lityumun kullanıldığı yerler , Lityum nerelerde kullanılır
  Lityumun kullanıldığı yerler , Lityum nerelerde kullanılır

  Lityum (Li):
  Seramik ve cam yapımında, pil üretiminde, yağlayıcı ve alaşım sertleştirici maddelerin bileşiminde, A vitamini sentezinde, nükleer santrallerde soğutucu görevinde ve roketlerde itici kuvvet sağlamada kullanılır. Katı elementler içinde en yüksek özgül ısı kapasitesine sahip olması nedeniyle, ısı iletiminde kullanılan sıvıların bileşiminde yer alır. Ancak, su ya da asit gibi çözücülerle karşılaştığında yüksek bir patlama ya da parlama özelliğine sahip olması ve özellikle sinir sistemi için zehirli etki göstermesi nedeniyle, dikkatli kullanılması gerekir. Bazı lityum bileşikleri, beyin rahatsızlıkları ve psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde yer alır.
 2. Zahra
  Üye

  Kimyasal bir Element olan Lityumun atom numarası 3 tür. Lityum yoğunluğu en düşük olan metaldir ve Doğa da saf halde bulunmaz. Lityum yumuşaktır ve gümüşümsü bir renktedir. Lityum birinci grup elementi olmasına rağmen bazı İkinci Grup elementlerle görülebiliyor.
+ Yorum Gönder


lityumun kullanıldığı yerler,  lityum kullanıldığı alanlar,  lityumun kullanıldığı alanlar,  Lityum kullanıldığı yerler,  lityum un kullanıldığı yerler,  lityum ilacı nerelerde kullanılır