+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Embriyoloji ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Embriyoloji ne demek
  Embriyoloji tanımı

  Embriyoloji, zigot oluşumunu, büyümesini ve gelişimini inceleyen bilim dalı. Gelişim biyolojisinin bir alt dalıdır.

  17. ve 18. yüzyıllarda betimleyici ve karşılaştırmalı çalışmalara dayan embriyoloji, 19. yüzyılın sonlarına doğru bilim adamlarının, vücuttaki organ ve dokuların kendilerine özgü biçim ve işlevleri nasıl kazandıklarını belirlemeye yönelik çözümleyici ya da deneysel yaklaşımlarıyla yeni bir boyut kazandı.


  Embriyolojide çözümleyici çalışmaların önemini ilk kavrayanlardan biri olan Alman anatomi bilgini Wilhelm Roux (1850-1924) deneysel embriyolojini öncüsü ve en seçkin temsilcisidir; Roux'un 1855'ten başlayarak kurbağa yumurtaları üzerinde yaptığı öncü çalışmalar bu alanda kendisinden sonraki araştırmalara büyük bir ivme kazandırmıştır. Embriyondan gelişmenin hızını ve yönünü belirleyen etkenleri araştırarak 1935 Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü'nü alan Alman bilim adamı Hans Speemann da embriyolojini gelişmesine yön verenlerden biridir.

  Omurgalı canlıların değişik formları incelendiğinde, hepsinin embriyojik gelişiminin ilk evrelerinde yeni oluşmaya başlayan orta kulaklar görülecektir. Kara omurgalılarında bu solungaç yarığı gelişimin ileri evrelerinde kaybolur.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Embriyoloji neyi inceler

  Embriyoloji; Biyolojinin bir koludur. Doğumdan önce, oğulcuğun dölüt halini alıncaya kadar geçirdiği gelişme safhasını inceler. Embriyoloji doğumun çok ilgi çekici bir konusu ile uğraşır.

  Spermanın döllediği yumurta hücresi önce ikiye, sonra dörde, sonra sekize bölünerek çoğalmaya başlar, insan yumurtası döllenmenin ilk üç gününde rahim boşluğunda serbest halde bulunur. Bundan sonra rahim duvarına tutunur, etene meydana gelir.

  Oğulcuk gelişiminin ilk safhasında içi dolu küçük bir toptan ibarettir. Daha sonra bu topun yan tarafında bir boşluk meydana gelmeye başlar. Bu boşluğun arkasından, hücrelerin çoğalmasıyla, iki boşluk daha meydana gelir. Bunlardan biri yumurta sarısı, öbürü de dölütün içinde bulunacağı torbadır.

  İşte yeni bir insanı meydana getiren şey bu iki boşluğu birbirinden ayıran tabakalardır. Bu tabakalara dışderi, ortaderi, içderi denir. Toprak içinde yaşayan solucandan insana kadar bütün canlı varlıklar bu ilk tabakanın gelişmesi sonunda ortaya çıkar. Bu tabakalardan her biri her canlı varlıkta aynı organları meydana getirir. Dölütte önce kalple beyin oluşur. Kalp, dolaşım sistemi, kaslar, kemikler, böbrekler, cinsiyet organları ortaderiden; beyin, sinir sistemi, deri vs. dışderiden; sindirim sistemi, iç Organlar da içderiden meydana gelir.

  Dölütün gelişmesi ilk iki ay içinde ağırdır. Ondan sonra bu gelişme çok hızlanır. Kalb üçüncü haftanın sonlarına doğru çarpmaya başlar. Sekiz hafta sonra kaslar, dıştan gelen bir etkiye cevap vererek hareket edebilir.

  2. aylıkken bir dölütün ağırlığı ancak 2, 3 gramdır, oturma yüksekliği de 28 mm. den ibarettir. Bir ay sonra ağırlık 25 gr. oturma yüksekliği 75 mm. ye çıkar. Gebeliğin dördüncü ayında ağırlık 170 gr. oturma boyu 135 mm. dir. Bundan dört ay sonra, yani gebeliğin 8. ayında ağırlık 2.220 gr., oturma boyu da 310 mm. yi bulur. Son bir ay içinde dölütün boyu 50 mm., ağırlığı da 1 kilo kadar artar.

+ Yorum Gönder