+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Merzifon Saat Kulesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Merzifon Saat Kulesi Tanıtımı
  Merzifon Saat Kulesi Tanıtımı
  merzifondaki saat kulesin.jpg


  Merzifon Saat Kulesi, Merzifon'in ilçe merkezinde, Ziya Paşa Merzifon Çelebi Mahmet Medresesi, anıtsal giriş kapısı üzerinde bulunan eserdir.

  Merzifon'un neresine giderseniz gidin göz göze gelebileceğiniz saat kulesi, Çelebi Sultan Mehmet’in emri ile Mehmet Memişoğlu Ebubekir tarafından yapılmıştır. Bu saat kulesi Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından yenilenmiştir. 1866'da inşa edildi. Çemberlerle çevrili yuvarlak kule, yapılı saatin gövdesinde bir de şerefe bulunuyor. Ağırlık sistemiyle çalışan kule saatlerinden kabul edilen Merzifon Saat Kulesi, günümüzde de zamanı göstermeye devam ediyor. [1]

  Merzifon saat kulesi tuğladan yapılmış silindirik gövdelidir. Bu gövde üç çember ile daha hareketli bir görünüm kazandırılmıştır. Minareyi andıran kulenin köşeleri prizma şeklinde olup, her yüzüne yuvarlak kadranlı birer saat yerleştirilmiştir.

  Üzeri kubbe ile örtülü olan saat kulesinin çanının sesinin iyi duyulabilmesi için her yöne yuvarlak kemerli birer pencere açılmıştır.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Merzifon kalesi Merzifonun her yerinden görünen bir saat kulesidir. Mehmet Memişoğlu Ebubekir tarafından yapılmıştır. taşları prizma şeklindedir. Bu saat kulesi Ziya Paşa tarafından yaptırılmıştır.
+ Yorum Gönder