+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Tekalifi Milliye Emirleri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tekalifi Milliye Emirleri Hakkında Bilgi
  Tekalifi Milliye Emirleri Hakkında Bilgi

  Mustafa Kemal Atatürkün kendisine verilen emir ile Sakarya Meydan Muharebesinden önce askerlerin ihtiyaçlarının karşılanması ve bu savaşa hazırlanabilmeleri için yayınladığı Ulusal Yükümlülük emirleridirler ve bu emirlerin ilk maddesine göre halk elindeki silah ve cephaneyi üç gn içinde orduya teslim edecek.

  Tekalifi Milliye Emirleri.gif

  Mustafa Kemal başkomutanlık kanunu ile meclisin bütün yetkilerini eline alarak devlet işlerinde tek başına ve çabuk karar verme fırsatı bulmuştu.

  Bu yetkiler üç aylık sürelerle uzatıldı. 20 temmuz 1922 de ise süresiz hale getirildi. Mustafa Kemal cumhurbaşkanı seçilene kadarda www.alasayvan.net/ durum devam etti. Mustafa Kemal Türk ordusunu Sakarya savaşına hızla hazırlamak ve savaş gücünü artırmak için tekalifi milliye emirlerini yayımlattı. Bu emirlerle halktan büyük fedakarlıklar istendi. 2. Fatma
  Administrator

  Tekalifi Milliye Emirleri Mustafa Kemal Atatürk'ün Ulusal Yükümlülük Emirleridir. Kurtuluş savaşında sıkıntılı dönemde çıkarılmıştır.
+ Yorum Gönder


tekalifi milliye,  tekalifi milliye emirleri,  tekalifi milliye emirleri nedir,  tekalif-i milliye,  tekalif-i milliye emirleri,  tekalif i milliye emirleri