+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Sitoplazma nelerde neden oluşur, sitoplazma çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sitoplazma nelerde neden oluşur, sitoplazma çeşitleri
  sitoplazma nelerde neden oluşur, sitoplazma çeşitleri

  stoplzma.jpg

  Çekirdek bölünmesi gerekleştikten sonra hücrenin ortasından boğumlanarak bölünür ve iki ayrı hücre oluşur.Bitki hücrelerinde ise bu aralamel oluşumuyla olur.
  Hayvan hücresindeki sitoplazma bölünmesi: Hücrenin ekvator bölgesinde dıştan içe doğru meydana gelen bir boğumlanma ile başlar. Bu boğumlanma sitoplazmayı ikiye ayırıncaya kadar devam eder. Yeni hücreler eşit veya eşit olmayan büyüklüktedir. Fakat genetik materyal bakımından her iki hücre de aynı genetik yapıya sahip, kromozom sayıları eşittir.
  Bitki hücresindeki sitoplazma bölünmesi: Bitki hücresinde hücre çeperi bulunduğundan boğumlanma görülmez. Hücrenin ortasında orta lamel denilen ara plak oluşumu başlar. Orta lamel hücrenin çeperine ulaşıncaya kadar büyür ve kalınlaşır. Böylece sitoplazma içindeki yapılar hemem hemen eşit olacak şekilde ikiye ayrılır. Zamanla orta lamel iki yavru hücrenin faaliyeti sonunda normal hücre çeperi halini alır. Sitoplazmanın da bölünmesiyle aynı genetik bilgiye sahip iki yavru hücre oluşur.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Genellikle saydam ve homojen bir kitle oluşturan Sitoplazma genellikle hücrenin bölünmesine gerçekleştirip çoğalmasını sağlamaktadır. Ayrıca Sitoplazma solunum, fotosentez, beslenme, sindirim ve boşaltım gibi bütün yaşamsal faaliyetlerin geçtiği yerdir.
+ Yorum Gönder


boğumlanma ve ara plak,  sitoplazma ceşitleri,  hücreler neden bölünür,  sitoplazmanın çeşitleri