+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Kınalı hasan öyküsü, kınalı kuzu öyküsü özet Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kınalı hasan öyküsü, kınalı kuzu öyküsü özet
  Kınalı Hasan öyküsü, kınalı kuzu öyküsü özet  Kınalı hasan öyküsü, kınalı kuzu öyküsü ö.jpg  Çanakkale, bir ölüm kalım savaşıydı.

  Çanakkale, bir saldırıya karşı, etten ve kemikten bir savunmaydı.

  Ülkenin her köşesinden, dağ başlarından, köylerden kopup gelen çocuk yaşta gençlerin, ana kuzuların arslana dönüştüğü yerin adıydı Çanakkale.
  Ana kuzuları, Kınalı Kuzular

  Anneler, kuzularını kınalayarak gönderiyorlardı Çanakkaleye.

  Her kınalı kuzu, bir kahramandı, bir destandı.
  Yozgatlı Hasan’da bunlardan biriydi.

  Annesi, saçlarını kınalayıp göndermişti cepheye.

  “Haydi yavrum, köyüne, nişanlına veda et; Sabanını, tarlanı, herşeyini feda et; O silâha sarıl ki, böyle günde bir erkek bir dualı demirden başka bir şey www.alasayvan.net/ kullanmaz. Bunu tutan bir bilek, Köleliğin uğursuz zincirine uzanmaz. Git evladım, yıllarca ben oğulsuz kalayım, Şu yaralı bağrıma kara taşlar salayım. Haydi oğlum, haydi git! Ya gazi ol, ya şehit!”
  Kumandanı Hasan’ın saçlarını kınalı görünce yanına çağırır ve sorar:

  “Oğlum bir erkek saçlarını kınalar mı?”

  Hasan bir cevap veremez, çünkü sebebini kendisi de bilmez. Hemen bir arkadaşına, annesine göndermek üzere bir mektup yazdırır.
  “Anacığım, kardeşlerimi askere gönderirken başına kına koyma Zabit efendi bana sordu cevap veremedim. Kardeşlerimde cevap veremeyip mahcup olmasınlar.”
  Mektubu alan annesi, anne yüreğinin sıcaklığını yansıtan cevabî bir mektup yollar oğluna.
  “Ey oğlum, gözümün nuru Hasan’ım!

  Köyümüzde rahat rahat oturalım mı? Vatan sevgisi içimizde alev alev yanıyor. Sen ecdadından, babandan aşağı kalamazsın. Ben senin anan isem, beni ve seni Allah yarattı, vatan büyüttü. Allah, bu vatan için seni yaşattı. Bu vatanın ekmeği iliklerinde duruyor. Zabit efendiye söyle Biz kurbanlık koçları kınalar, öyle kurban ederiz. Sen dört kardeşin arasında kurbansın. Sen İsmail’sin. Sen orada şehit olacaksın inşaallah. Kurbanlık koçlar nasıl kınalanırsa, bende senin saçını öyle kınaladım.”

  Allah seni Peygamberin yolundan ayırmasın. Seni melekler şimdiden rahmetle anıyor.

  Gözlerinden öperim.

  Anan Hatice”
  Hasan şehadet şerbetini içer. Arkadaşları cebinde mektubu bulurlar. Komutanına kınanın sebebini söyleyememiştir ama yine www.alasayvan.net/ arkadaşına not düşürmüştür mektubun sonuna.

  “Anam yakmış kınayı aday diye

  Ben de vatan için kurban doğmuşum.

  Anamdan Allah’a son bir hediye,

  Kumandanım! Ben İsmail doğmuşum.”
 2. Ktockn1
  ismail

  Bu öyküyü daha önce çok kez duymuş ve okumuştum ama sonunu başka türlü hatırlamışımdır hep bu yüzden öncelikle bunun için teşekkür ediyorum.
  Öykü aslında bir aile veya birkaç kişi üzerinden de olsa o günün şartlarını ve duygularını apaçık ortaya koyuyor
 3. Ziyaretçi
  güzel sevdim herkese tavsiye ederim
+ Yorum Gönder


kınalı hasan hikayesi kısa,  kinalI HASAN,  kınalı hasan hikayesi,  kınalı hasan,  kinali kuzular hikayesi,  kınalı kuzu hikayesi özet