+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Seküler Etik Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Seküler Etik Nedir
  Seküler Etik Nedir  Seküler Etik.jpg

  Seküler sözcüğünün kullanımı sekülerizmin bir parçası veya sekülerizmin temellerine bağlı olarak tanımlanırsa, seküler etik kavramı, etik konusunun dinden ayrıştırılmış bir anlayışı olarak tanımlanabilir. Dini temellere dayanmayan birçok etik anlayışı mevcuttur, bunların büyük çoğunluğu seküler etik başlığı altında incelenebilir. Bu da seküler etik teriminin fazlasıyla genişlemesi www.alasayvan.net/ ve değişkenlik göstermesine yol açar. Örneğin hem dini veya tanrıyı reddeden etik kuramlar hem de dini veya tanrıyı kabul edip sadece etiğin tek kaynağı görmeyen kuramlar seküler etik başlığı altında incelenebilir. Tüm bu çoğulluk da seküler etiğin tanımını güçleştirdiği gibi toplumsal boyutta algılanış biçimini de etkilemiştir.
  En yalın ve kaba tanımla, seküler etik, dini, doğaüstü veya ilahi temeller yerine pozitif, bilimsel ve rasyonel temellere dayanan etik anlayışları için kullanılan bir terimdir.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Toplumda çok kullanılmayan seküler kavramı ''zamansal olmaya'' anlamını vurgulamakta ve genel olarak zamansal, zaman içinde yer olan bir tarafa kaydığını belirten bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Seküler etik ise etik konusunun dinden ayrıştırılmış bir anlayışı olarak tanımlanabilir.
+ Yorum Gönder