+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Hititlerde İnsan Hakları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hititlerde İnsan Hakları
  Hititlerde İnsan Hakları

  hititlerde-nsan-haklar-.jpg


  Hitit Uygarlığı'nı Yakındoğu'daki komşularından ayıran en önemli özelliği , insan haklarına duyulan saygıda belirgin olmaktadır . Onur kırıcı cezalar , Assur kanunlarında görülen acımasız yargılar Hitit hukukuna yabancı idi . Assurluların uyguladığı düşman vücutlarının parçalanması , ateşle yakılması , esirlerin kazıklara oturtulması ya da derilerinin yüzülmesi , kesilmiş insan kafalarından piramitlerin oluşturulması çeşidinden davranışlar Hitit Ülkesi'nde söz konusu olamazdı . İşkencelerin yapılmış olduğunu gösteren tasvirlere Hitit sanatında rastlanmamaktadır .

  Kölelerin bile hakları güvence altında idi . Köleler özgür kadınlarla evlenebiliyorlar ve bu yüzden kadınlar özgürlük haklarını kaybetmiyorlardı . Ancak kölenin başlık parası ödemesi zorunlu bir koşuldu . Böyle bir evlilik bozulduğunda varlıklar ve çocuklar özgür vatandaşlar için öngörülen ilkelere göre paylaşılıyordu . Böylece varlık , kölelerin özgürlüğüne yol açıyordu .  Hitit Kralları ve İnsan Hakları

  Hititlerin en çarpıcı özelliklerinden biri , insan haklarına saygılı bir devlet kurmuş olmalarıdır . Hitit kralı devletin ve ordunun olduğu gibi din ve yargı işlerinin de başı idi . Yabancı devletlerle olan ilişkiler de onun buyruğu altında bulunuyordu . Federal bir devlet olan memleketin en mühim bölgelerinin idaresini yürütmek işini çocuklara yaptırırdı .
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hitit uygarlığı insan haklarına en çok saygı gösteren devlettir. Onur kırıcı cezalar vermemekte insanlara saygılı davranmışlardır. Kölelerin bile hakları korunmuşlardır. Köleler özgür kadınlar ile evlilik yapmıştır.
+ Yorum Gönder