+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Jeotermal enerji konu anlatımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Jeotermal enerji konu anlatımı
  Jeotermal enerji konu anlatımı  jeotermal enerji konu anlatımı.jpg  Kaynarcalar, gayzerler, kaynar çamur banyoları ve fümeroller en yaygın jeotermal enerji kaynaklarıdır. Eski Romalılar hamamlarını ve evlerini ısıtmak için jeotermal enerjiden yararlanmışlardı. En zengin jeotermal kaynaklarına sahip ülkeler Türkiye, İzlanda ve Japonya’dır.

  Aşırı ısınmış buhar, sıcak su ve buhar karışımı, sıcak kuru kayaç, basınçlı sıcak su ve sıcak magma olmak üzere beş çeşit jeotermal enerji kaynağı vardır. Elektrik enerjisi en kolay aşırı ısınmış buhardan elde edilir. Jeotermal kaynaklara daha çok etkin yanardağların bulunduğu bölgelerde rastlanır. Dünya’nın iç kesimlerinden gelen ısının kabuğun altında yer alan kayaçların içindeki radyoaktif elementlerin bozunumu sonucunda oluştuğu sanılmaktadır.

  Günümüze değin yapılan araştırmalar Türkiye’nin jeotermal enerji olanakları bakımından zengin ülkeler arasında olduğunu göstermektedir. Türkiye’de başlıca jeotermal alanları şunlardır;

  1. Kızıldere-Denizli jeotermal alanı: Elektrik üretimine uygun ilk jeotermal alan 1968’de burada keşfedilmiştir. Ege Bölgesi’nin Büyük Menderes grabeninin doğu kesiminde yer alan bu yörede toplam derinliği 10.786 m yi bulan 17 derin kuyu açılarak iki rezervuar belirlenmiştir. Bölgede Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) tarafından yaptırılan ve yapımı 1984’te tamamlanan 20,4 MW gücündeki elektrik santrali Türkiye’deki ilk ticari jeotermal santraldir.

  2. Germencik-Aydın jeotermal alanı: Ege Bölgesi’nde Büyük Menderes grabeninin batısında bulunan alanda günümüze değin derinlikleri 285-2.398 m arasında değişen toplam sekiz kuyu tamamlanmıştır.

  3. Tuzla-Çanakkale jeotermal alanı: Çanakkale’nin 80 km güneyinde ve Ege Denizine 5 km uzaklıkta yer alır. 1982’de açılan 814 m derinlikteki iki kuyudan buhar ve sıcak su karışımı elde edilmiştir.

  4. Seferihisar-İzmir jeotermal alanı: İzmir’in 40 km güney batısında yer alır. Alanda belirlenen birinci rezervuar için 2.500 m derinlikte bir sondaj programlanmıştır.

  5. Nemrüt-Zilan-Süphan-Tendürek jeotermal alanları: Doğu Anadolu’da Van Gölünün kuzeyinde yer alır. Sürdürülen çalışmalardan elde edilen bilgilere göre alandan “kuru buhar” üretimi beklenmektedir.

  6. Acıgöl-Nevşehir jeotermal alanı: İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan bu alanda yapılan çalışmalar sığ bir ısı kaynağının varlığına işaret etmektedir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Jeotermal enerji daha çok kaplıcalarda kullanılan bir yöntemdir. erimiş magmanın yer altı sularını ısıtması sonucu kaplıcalarda kullanılan bir yöntemdir. Jeotermal enerji elektrik üretiminde de kullanılan bir yöntemdir. Elektrik en çok yükselen su buharı ile elde edilir. Bu buharda jeotermal enerjinin elektrik üretiminde kullanılmasına olanak sağlamıştır. Ülkemiz jeotermal enerji bakımından zengin ülkeler arasında ilk üçte yer almaktadır.
+ Yorum Gönder