+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Yumurta hücresi özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Yumurta hücresi özellikleri
  Yumurta hücresi özellikleri Yumurta hücresi NASIL BİR HÜCREDİR hakkında bilgi görevleri nelerdir

  yumurtahucresi.jpg

  Yumurta her hücre gibi çekirdek, sitoplazma ve hücre zarından oluşur. Yeni doğmuş bir kız bebeğin yumurtalıklarında çok sayıda olgunlaşmamış yumurta hücresi bulunur. Ergenlik çağından sonra, her ay yumurtalıklarda olgunlaşan bir yumurta spermle döllenebilir ve yeni bir birey oluşturmak üzere çoğalmaya başlar. Döllenmediğinde vücuttan atılır. Bu atılma süreci genellikle 1 haftadır. Bu sürece "pms dönemi" de denebilir.

  Oogonium”un bölünmesinin son safhasında ortaya çıkan “oocyte” (olgunlaşmamış dişi gamet) olgun yumurta meydana getirmek üzere büyür ve gelişir. Olgunlaşma safhasından sonra yumurta, yumurtalıklardan (ovaryum) çıkar ve erkek üreme hücresi spermle dölleneceği bir yere taşınır. Dişi eşeylik organında yumurtaları meydana getiren yumurta hücrelerinin her birine “oogonium” denir. Oocyte, yumurta olmadan önce birçok kimyevi ve fiziki değişikliklere uğrar, her şeyden önce hacmi değişir. Olgunlaşmış yumurta bütün türlerde, vücûdun diğer hücrelerinden büyüktür. En büyük yumurta, kuş ve sürüngenlere aittir. Kurbağa oocyte'i olgun yumurta haline gelene kadar ilk hacminin 27.000 katı kadar büyür. Oocyte'in olgunlaşmış yumurta (ovum) haline gelmesi işlemine “oogenesis” denir. Sonuçtaki olgunlaşmış yumurtaya ise “ovum” denir. Yumurtanın çekirdeği de olgunlaşma esnasında önemli değişikliklere uğrar. Oogonium çekirdeği de diğer vücut hücreleriyle aynı sayıda kromozom çifti taşır. Oogoniler, oocytlere dönüştükçe meiosis (mayoz) bölünmeye uğrayarak kromozom sayılarını yarıya indirger. İnsanın, vücut hücrelerinde 46 kromozom bulunmasına rağmen üreme hücrelerinde (gamet) 23 kromozom vardır (Bkz. Mayoz bölünme). Yumurtanın, sperm tarafından döllenmesinden meydana gelen zigotta 46 adet kromozom vardır. Bunların 23 tanesi spermden, diğer 23'ü de yumurtadan gelmiştir. Neticede zigot, gerçek kromozom sayısına sahip olur.
 2. Ziyaretçi

  ben özelliklerini yani yumurtanın kadın üreme hücresinin yumurtalıkların özelliklerini madde madde istiyorum lütfen 2 güne kadar gönderin lütfen rica ederim ben bir öğrenciyim
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Yumurta hücreleri kadınların eşey üreme hücresidir.. bu organ erkeklerişnkişnden çok daha büyük ve erkeklerin üreme hücresine göre hareketsiz olan bir hücredir. bu hücre 2n kromozomludur. her ay mayoz bölünme geçirir ancak bu oluşan dört hücreden yanlızca bir tanesi sağ kalır.
+ Yorum Gönder


yumurta hücresinin özellikleri,  yumurta hücresi,  yumurta hücresi özellikleri,  sperm ve yumurta hücresinin özellikleri,  yumurta [hücre]