+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Hidrojen enerjisi kullanım alanları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hidrojen enerjisi kullanım alanları
  hidrojen enerjisi kullanım alanları

  hidrojen.jpg
  Ulaşımda ,endüstride ve evlerde hidrojen kullanımı aslında sanıldığı kadar yen değildir. Evlerde kullanılan havagazı aslında hidrojen ve karbondioksitin karışımıdır. Sanayide petrolün rafine edilmesinde, amonyak ve metanol üretiminde, metalürji ve gıda sektörlerinde kullanılmaktadır. Uzay mekiğinin roketlerinin yakıtı da hidrojendir.  Uygun şekilde depolandığı takdirde hidrojen , ister sıvı , ister gaz halde bulunsun yakıt olarak kullanılabilir. Otomobil üreticileri hidrojenle çalışan otomobiller geliştirmişlerdir. Hidrojen benzinden %50 daha verimli yanar. Ve daha az kirliliğe yol açar. Kirliliğin azaltılması için benzin, etanol, metanol ve doğalgazla karıştırılabilir. Tamamıyla hidrojen yakan bir motor sadece su ve az miktarda azot oksit üretecektir.  Yakıt pilleri , hidrojenin elde edilmesi için geliştirilen bir teknolojidir. Yakıt pillerinde elektroliz prosesi tersine çevrilerek, hidrojenle oksijen elektro-kimyasal bir prosesle birleştirilir. Bunun sonucu elektrik,su ve ısı açığa çıkar.  ABD’nin uzay programında , otomobil ve otobüsleri çalıştıracak güçte yakıt pilleri geliştirilmiştir ve çeşitli şirketler yakıt pilleri üzerine çalışmalara devam etmektedirler.  İkinci dünya uluslar arası enerji konferansında hidrojenin sekiz değişik uygulama alanı oluğunu ve çalışmaların bu alanlar içerisinde gerçekleştirildiği bildirilmiştir.  Bunlar:

  Hidrojen Depolama

  Atık Isı Depolama

  Elektrik Depolama

  Isıtma veya Soğutma

  Elektrik Üretimi

  Pompalama veya Basınçlama

  Hidrojen Temizleme

  Deteryum Ayırma

  Hidrojenin taşıtlarda yakıt olarak kullanılabilmesi için önemli avantajlar olsa da, benzinin yerini alabilmesi için en azından 20 yıllık bir sürenin geçmesi gerektiği öngörülmektedir [34].
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Hidrojen pek çok yerde kullanılmaktadır. Hidrojen evimizde kullandığımız doğal gazın içinde bile bulunmaktadır. Hidrojen günümüzde hava araçlarında yakıt olarak kullanılmaktadır. Hidrojen hem gaz hemde sıvı halde yakıt olarak kullanılmaya uygundur.
+ Yorum Gönder