+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Utrecht Antlaşması Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Utrecht Antlaşması Hakkında Bilgi
  Utrecht Antlaşması Hakkında Bilgi

  Utrecht Anlaşması, 1713 yılında Fransa, İspanya, Büyük Britanya, Savoya Dükalığı, ve Hollanda arasında imzalanmış ve İspanya Veraset Savaşı'nı son erdiren barış antlaşmasıdır. Hollanda'nın Utrecht kentinde imzalanmıştır.

  Utrecht Anlaşması.jpg

  İspanya kralı II. Carlos öldükten sonra tahtını bırakacağı bir veliahtının olmaması taht kavgalarına yol açarak İspanya Veraset Savaşının tetikleyicisi olmuştur. Bu savaşta Büyük Britanya'nın yanında normal şartlarda biraraya gelemeyecek Avrupa devletleri ittifak kurmuştur. Amaç Fransa'nın Avrupa'daki yükselişini engellemekti. İspanya Veraset Savaşları bir dünya savaşı olarak da nitelendirilebilir. Savaş sonunda Utrecht anlaşmasıyla Fransa'nın yükselişine son verildi ve Fransa dizginlenmeye başlandı.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Utrecht Antlaşması İspanyada kralın ölümü sonucu bir varisinin bulunmaması nedeni ile başlayan taht kavgalarına son veriLmişti. Bu antlaşmanın bir diğer amacı ise Fransanın daha fazla yükselmesine engel olmaktı ve bu antlaşma ile Fransanın daha fazla yükselmesinin önü kesilmiştir.
+ Yorum Gönder