+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Eski Sümer Çağı Mesilim Çağı 2600-2500 M. Ö Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Eski Sümer Çağı Mesilim Çağı 2600-2500 M. Ö
  Eski Sümer Çağı Mesilim Çağı 2600-2500 M. Ö  Eski Sümer Çağı Mesilim Çağı 2600-2500 M. Ö1.jpg


  Eski Sümer Çağı (Mesilim Çağı) (2600-2500 M. Ö.)
  Cemdet – Nasr ile Akkad kültürü arasındaki dönemi kapsar.
  Krallık ilk olarak 2600 ile 2350 arasında görülüyor. 1. Sülâle Ur’da (2500-2400) yaşamıştır. Kralların listesi çivi yazısı ile yazılmış levhalarda okunmuştur. Sümer kültürü ilk olarak bu tarihlerde görülüyor. Cemdet- Nasr kültüründe bütün sanat, doğanın ölümü ve dirilişi üzerine kurulmuştur. ‘Bu birbirine zıt iki kavram, ayrı ayrı sembollerle anlatılmıştır. Dinin esas figürü, Ana Tanrıça İnnin ve onun kocası Tammuz’dur. Bunların yanında sayısız denecek kadar çok evren tanrıları vardır. Mezopotamyalıya göre insan, büyük bir tanrının hizmetindedir. Ve bu tanrı, hayatı ve verimliliği temin eden evren tanrısıdır.

  Keramik kaplar
  Mezopotamya’nın ilk sanat hareketi, muhtemel olarak M.Ö. 4000 yıllarında bir keramik özelliğinde açık olarak görülür. Keramik kaplarda geometrik motiflere olan derin sevgi açıkça belirir. Bu çağın kaplarında değindiğimiz geometrik süsleme yanında, hayvan ve bitkilerin geometrik bir biçimle modle edilerek kap yüzeyinde düzenlendiğini görüyoruz. Bu kaplar ayrıca renkli olarak yapılmış ve bu renkli keramiklere “Tell-Halaf kültürü renkli keramiği” denmiştir. Yani bu keramikler bu adla sınıflandırılmıştır. Bu çeşit dekorasyonlu keramik, Samarra’da en olgun seviyesini bulur. Bitki motiflerinin stilize edilerek gayet açık ve katı formlar halinde, yüzey doldurucu bir karakterde, bilhassa dokuma motiflerinde görülmektedir. Samarra’daki motifler, buna karşılık, uzunluğuna, ip ya da band biçimindeki süslemelerdir. Bu çağın Susa’daki keramik motifleri de geometriktir.
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Eski Sümer Çağındaki tahta geçen kralların isimleri çivi yazısı ile yazılmış levhalarda bulundu. Var oldukları tarihler 2600 ile 2350 yılları arası görülmektedir.
+ Yorum Gönder