+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Tarihte teknolojik gelişmeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tarihte teknolojik gelişmeler
  Tarihte teknolojik gelişmeler

  1913'te, petrolün işlenmesinde kraking yönteminin bulunması, plâstikler, yapay kauçuk ye yapay elyaf üretimi açısından çok önemli bir adım oldu.

  1911'de vitaminlerin belirlenmesi, 1928'de penisilinin keşfi ve 1943'te antibiyotik üretimine geçilmesi sağlık alanındaki önemli gelişmelerdir.

  teknoloji.jpg
  1895 te X ışınlarının bulunmasıyla başlayan bir djzi buluş (radyoaktiflik, yapay radyoaktiflik ve 1938'de çekirdek bölünmesi), nükleer çağın yolunu açtı.

  1903'te ilk uçuşunu yapan uçak, sonraki yıllarda gaz türbiniyle donatılarak jet uçağına dönüşecek, 1960'larda sesüstü hızlara ulaşacaktı. Bu dönemde yer alan en önemli gelişmelerden biri de 1901'de radyonun, 1907'de elektronik lambanın geliştirilmesidir.

  Böylece, modern teknolojinin en önemli bileşeni durumuna gelecek plan elektronik alanında ilk adımlar atılıyordu; bunu, radar ve televizyonun geliştirilmesi izledi.

  1947'de transistorun bulunması, elektromun her alanını büyük ölçüde etkiledi, ama bu etki en çok bilgisayarlarda gözlendi; sonraki yıllarda tümleşik devrenin geliştirilmesi, mikroişlerncileri sanayinin, bilimsel araştırmaların ve giderek günlük yaşamın aynlmaz parçası durumuna getirdi.

  Otomasyon, robotlar ve yapay zeka, bu alandaki en önemli gelişmeler oldu.

  1957'de "Sputnik ile başlayan uzay çağı, 1961'de "Vostok ile gerçekleştirilen ilk insanlı uzay uçuşu, 1966'da "Lunik" ile Ay'a yapılan ilk yumuşak iniş, 1%9'da "Apollo 11" ile ilk insanın Ay'a ayak basması gibi bir dizi başarıyla devam etti.

  Bu başarılar, gezegenlere yönelen insansız uçuşlarla ve 1981'de uzay mekiğinin geliştirilmesiyle sürdü.

  20. yüzyıldaki en önemli (ve tartışmalı) gelişmelerden biri de genetik mühendisliğidir.


  alıntı
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İnsanlar bilindiği gibi akıl olarak tüm canlıların en üstünüdür.bun un dışında bilindiği gibi insalar başta ihtiyaçlar doğrultusun da pek çok teknolojik alet yapmışlardır daha sonra gün geçtikçe bunlar çok daha iyi ve gelişmiş bir hal almışlardır. mesela bilgisayar ilk icat edildiği zaman bir oda büyüklüğünde idi daha sonra gün geçtikçe gelişti ve şimdi elde tutabildiğimiz ince tablet bilgisayar haleni aldı. bunun dışında telefon araba uçak gemigibi pek çok teknolojik gelişmeler yapıldı.
+ Yorum Gönder


teknolojik gelişmeler,  teknoloji gelişmeler,  TEKNOLOJİK GELİŞMELER,  sağlık alanındaki teknolojik gelişmeler,  teknolojik gelişmeler ve resimleri,  tarihten bugüne teknolojik gelişmeler