+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Tiyatronun hayatımızdaki yeri ve önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tiyatronun hayatımızdaki yeri ve önemi
  Tiyatronun hayatımızdaki yeri ve önemi

  Bir yaşam bilimi ve toplum sanatı olan tiyatro, halkın önüne bir sonuç olarak çıkar. Ne var ki, tiyatronun bir sonuç olması yanı sıra araç olma niteliği de vardır. Tiyatronun sonuç oluşu onun sanatsal bütünlüğünü, araç oluşu ise eğitimsel gücünü açığa çıkartır.

  tiyatro.jpg

  Farkında olmasak bile insan ilişkileri teatraldir; mekân kullanımı, vücut dili, sözcüklerin seçimi, ses tonları, duygu ve düşüncelerin çatışması sahnede kullandığımız her şey yaşantımızda da vardır: insanın özü tiyatrodur.

  Düğünler, cenazeler birer etkinliktir fakat aynı zamanda son derece aşina olduğumuz için farkında olmadığımız günlük ritüellerdir. Resmi bir devlet töreni, fakat aynı zamanda bir sabah kahvesi, günaydınlaşmak, ürkek aşklar, tutkuların büyük fırtınaları, bir senato toplantısı, diplomatik bir görüşme, hepsi tiyatrodur.  Sanatımızın temel amaçlarından biri, seyircilerin oyuncu da olduğu dünya sahnesinde insanları günlük hayatın etkinliklerine karşı duyarlı kılmaktır. Hepimiz oyuncuyuz; tiyatro yaparak, bakmaya alışkın olmadığımız için göremediğimiz, aslında aşikâr olan şeyleri görmeyi öğreniriz. Kanıksanmış olan şey görünmez olur; tiyatro yaparak günlük hayatın sahnesini aydınlatırız. Hepimiz oyuncuyuz: vatandaş olmak bir toplumun içinde yaşamak değil onu değiştirmektir.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Tiyatro hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. Tiyatro bir sahnede seyirciler karşısında oyuncuların sergilenmesi amacıyla hazırlanılmış gösterilerdir. Canlı olarak yapıldığından dolayı akılda kalmasını kolaylaştırıyor. Böylelikle bir çok şeyin akılda kalmasını istiyorsak canlandırarak bunu sağlaya biliriz.
+ Yorum Gönder


sürtünmenin hayatımızdaki yeri