+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda İşletme Bölümünden Ne Olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  İşletme Bölümünden Ne Olunur
  İşletme Bölümünden Ne Olunur  İşletme bölümü oldukça kapsamı geniş bir bölümdür. Bu bölümde ne tür bir eğitim alınır ve bu bölümün mezunları nerelerde iş bulabilir, ne iş yaparlar bunlara değineceğiz.

  İlk olarak işletme bölümünde okutulan derslerin genel içeriğine kısaca değinelim. Bu bölümde size aktarılan derslerin genel içeriği; işletme nasıl kurulur, muhasebe, analiz, kendi motivasyonunuzu ve çalışanların motivasyonlarını arttırma, hukuk, insan kaynakları, ekonomidir.

  4 yıl boyunca gösterilen derslerin bi kısmının isimleri şunlardır: İşletme bilimine giriş, Atatürk ilkeleri ve inkılapları, hukukun temel kavramları, muhasebe, mikro iktisat, ingilizce, örgütsel davranış, organisazyon, borçlar hukuku, ticaret hukuku, insan kaynakları, pazarlama, makro iktisat, işletme etiği, Türkiye ekonomisi, iş hukuku, maliyet muhasebesi, bilgi işlem, istatistik. Bu saydığımız derslerden çok daha fazla ders vardır. Verilen eğitim hakkında genel bir fikriniz oluşmuştur sanıyorum.

  İşletme bölümü mezunları nerelerde iş bulabilmektedir?

  Kamu Sektörü

  Hangi okuldan mezun olduğunuz kamu sektöründe önemli değildir. X üniversitesinden mezun olan öğrenciyle Y üniversitesinden mezun olan öğrenci eşit haklara sahiptir. Yine İibf bölümleri arasında da hiç bir ayrıcalık yoktur. Yani işletme okuyanda kamu yönetimi okuyanda bir sayılır. Önemli olan sınavlarda göstereceğiniz başarıdır. Kamu seköründe yerleşebileceğiniz kadrolar temel olarak A gurubu ve B grubu kadrolar olarak ikiye ayrılır.

  A Grubu Kadrolar:

  A grubu kadrolar, uzman memurlukları ifade eder. Kaymakamlık, uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı gibi memurluklar örnek olarak verilebilir. Bu kadrolara yerleşmek için Kpss A Grubu sınavına girmelisiniz. Bu sınav yer yıl yapılır. Sınavda genel kültür (tarih, çoğrafya, vatandaşlık) ve genel yetenek (Türkçe, matematik) haricinde ayrıca alan derslerini içeren soruları da çözmeniz gerekir. Bunlar: hukuk, işletme, yabancı dil, kamu yönetimi, iktisat, muhasebe, çalışma ekonomisi, istatistik… Hepsinden çok iyi net çıkarmanız gerekmiyor ama ne kadar dersten ne kadar çok net çıkartırsanız o kadar farklı sayıda kadroya başvurabilirsiniz. A grubu kadrolarında atama mantığını daha iyi anlayabilmek için nasıl kaymakam olunur isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

  B Grubu Kadrolar:

  Bu kadrolar normal memurluk kadrolarıdır, yerleşmek için Kpssp3 puanınızın yüksek olması gerekmektedir. Bu puan türü genel yetenek ve genel kültür testlerinde çözdüğünüz netlerle hesaplanmaktadır. Yani Türkçe, matematik, çoğrafya, tarih, vatandaşlık sorularını yaparak memur olabilirsiniz. Yalnız mezun çok olduğundan rekabet biraz yüksek, iyi bir puan almanız gerekiyor. İyi bir puan alamasanızda en az 70 almalısınız ki 70 barajı bazı bankalar ve bazı memurluk kadrolarına başvuru yapabilmek için minimum barajdır. Çift yıllarda aldığınız kpss3 puanıyla atama yapabilirsiniz. Yani 2013 yılında alacağınız kpssp3 puanıyla B grubu kadro alımı yapılmaz.

  Akademisyen

  Üniversitelerde akademisyen; araştırma görevlisi, yrd. doc, docent olabilmek için lisans eğitiminizden sonra yüksek lisans eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Bunun içinde Ales (Türkçe-matematik), Üds (yabancı dil) sınavlarında başarı sağlamanız gerekmektedir. Üniversitelerin aradıkları yüksek lisans öğrencisi, araştırma görevlisi şartları üniversiteden üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Bunun için açılan ilanları takip etmeniz gerekmektedir.
  Mali Müşavir

  Yine işletme bölümü mezunları mali müşavir olabilmektedir. Bunun için okulu bitirdikten sonra mali müşavirlik sınavına girmeleri gerekmektedir. Sınavı kazanmaları durumunda 3 sene boyunca mali müşavirlik stajı yaptıktan sonra tekrar bir sınava girmektedirler ve bu sınavıda kazanırlarsa mali müşavir olmaya hak kazanmaktadırlar.

  Özel Sektör

  İşletme bölümünün esas konusu özel sektördür. Kişiler şartları el veriyorsa kendi şirketlerini kurabilecekleri gibi farklı firmalarda farklı posizyonlarda çalışabilirler. Bu posizyonlar bir şirketteki tüm birimleri içerir; yönetim, satın alma, satış, pazarlama, tutundurma, müşteri hizmetleri, insan kaynakları, muhasebe işletme bölümü mezunlarının çalışabileceği departmanlara örnektir. Yalnız özel sektörde kamu sektörünün aksine okuduğunuz üniversitenin adı çok etkili olabilmektedir. Özel sektörde hiç bir şey bilmeyen bir kişinin bile size ilk soracağı soru, “iki yıllık mezunumusun dört yıllık mı?” olur çoğu zaman, yada yine buna benzer “açık öğretim mezunumusun?” yada “hangi üniversiteden mezunsun” gibi sorularla sıkça karşılaşabilirsiniz. Bu sektör için asıl olan sizin ne mezunu olduğunuz değil yeteneklerinizdir. Ama dediğimiz gibi üniversiteniz adı sizin için önemli bir etiketdir.

  Özel sektörde yetenekleriniz, bilgi ve tecrübeleriniz ön plana çıkmaktadır. Ne kadar vasıflı iseniz o kadar aranan eleman olursunuz. Eğer vasfınız yoksa asgari ücretle dahi çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

  Bankalar

  Bu bölüm mezunları yine bankalarda uzman yardımcısı, banko görevlisi gibi farklı kademelerde kendilerine iş bulabilirler. Bunun için bankaların zaman zaman gerek gazetelerden gerek kariyer sitelerinden duyurdukları ilanları takip etmeniz gerekmektedir. Halkbankası, Vakıfbank, İş Bankası gibi bir çok banka alacağı personel için kendi sınavını kendisi yapmaktadır.

  Polislik

  İşletme mezunları gerekli şartları taşıyorlarsa polis memuru da olabilirler. 6 aylık (normalde eğitim 2 yıl ama üniversite mezunu olduğunuz için 6 ay) bir eğitimin ardından polis memuru olarak atanırsınız. Yeni atandığınızda üniversite mezunu olduğunuz için 2 yıllık bir polis memurunun kıdemine (8/1) eş olur kıdeminiz ve ona göre maaş alırsınız.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İşletme bölümü iki yıllık ve dört yıllık olanları da bulunmaktadır. bu bölüm aslın da iş alanı bakımından çok geniş bir alana sahiptir. ama bu mesleğin önünün açık olduğu pek söylenemez. ama bu sizi üzmesin eğer başarılı biriyseniz her türlü yükselirsiniz.
+ Yorum Gönder