+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Bankamatiğin Bulunuşu Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bankamatiğin Bulunuşu Hakkında
  Bankamatik veya ATM nin Bulunuşu


  Bankamatik.jpg


  Bankamatik veya ATM (İngilizce Automated Teller Machine kısaltması), ticari bankalar tarafından kullanılmakta olan bir dağıtım kanalı. Önceleri sadece para ödeme ve ekstre basma gibi hizmetler sunabilirken, günümüzde, para yatırma, EFT, fatura ödeme ve yatırım gibi birçok konuda müşterilere hizmet vermektedir. Tokyo Metrosunda bir bankamatik Tam anlamı ile bankamatik sayılabilecek ilk cihaz 27 Haziran 1967 tarihinde De La Rue firmasınca Barclays Bankası için üretilerek, Londra'nın Enfield kasabasında hizmete sunulmuştur. Çoğunlukla üzerinde manyetik bir banda sahip plastik kartlar ile işlem yapılabilen bankamatiklerde işlemlere başlanmadan önce kullanıcıdan karta ait şifre talep edilerek güvenli giriş temin edilmektedir. Zaman içinde, bankamatik cihazlarına kartsız işlem menüleri de dahil edilmiştir. Bankamatik cihazı Türkiye'ye ilk olarak İş Bankası tarafından getirilmiştir.

  İlgili Yazılar


  Türkiye’de 1980lerin sonunda kullanmaya başlasak bile dünyanın ilk ATM’nin 1967 yılında Barclays tarafından tarafından kullanıldığını biliyoruz ama aslında ilk ATM denemeleri 1930 lu yıllarında sonunda City Bank of New York tarafından yapılmış yani bankacılıkta “yenilikçi ” Alternatif Dağıtım Kanallarının tohumları bundan 80 yıl kadar önce atılmış.Zaman içinde teknoloji gelişimine ve müşteri ihtiyaçlarına paralel olarak sabit telefonlar (çağrı merkezleri, IVR sistemleri, görüntülü çağrı merkezleri), cep telefonları (WAP, GPRS, SMS, SIMCARD Bankacılığı -YKB örneği ve demosu için tıklayın. ), bilgisayar, kiosk, TV gibi cihazlar da bankacılıkta alternatif dağıtım kanalı olarak adlandırıldılar ama bildiğim ve hatırladığım kadarıyla bunlardan hiç biri bankaların müşterileri arasında yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz şaşkınlık ve merakı yaratamadı. O günleri görmüş olanlar 1987 yılında ilk ATM Türkiye’ye geldiğinde yaşadıkları Bankamatik heyecanını ve merakını kendilerinden de hatırlayabilirler. Büyük küçük herkes bir Bankamatik kartına sahip olmak istiyordu.(Bu arada Bankamatik sadece İş Bankası’na ait bir marka ama müşteriler için Türkiye’deki tüm ATM’lerin markası Bankamatik. İlk olmanın avantajını daha iyi bir marka çıkana kadar yaşayacaklar.) Hem müşteriyi heyecanlandırıyor hem de banka için marka, karlılık, pazar payı gibi konularda büyük avantaj sağlıyordu. “Yenilikçi” dediğimiz zaman bunların hepsi işin içine giriyor. Acaba bankalar için yeni “yenilikçi” alternatif dağıtım kanalı bundan sonra ne olacak?
 2. AYFER
  Bayan Üye

  ATM (Automatic Teller Machine), para çekme, transfer etme gibi finansal işlerinizi yapabileceğiniz otomatik vezne makinesi diyebiliriz. Türkiye'ye ilk defa 1982 yılında İş Bankası tarafından atm kurulmuştur.
+ Yorum Gönder