+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Yıldırımsavar Tarihçesi Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yıldırımsavar Tarihçesi Hakkında
  Yıldırımsavar ( Paratoner ) ın Bulunuşu Ve Tarihçesi

  Yıldırımsavar.jpg

  Yıldırımsavar (ya da Fransızcadan Türkçeye girdiği şekliyle Paratoner)

  Yıldırımsavar (ya da Fransızcadan Türkçeye girdiği şekliyle Paratoner), havadaki elektrik yükünü toprağa aktarmayı amaçlayan araçtır. İki bulutun sürtüşmesi, çarpışması veya kendi aralarında elektron boşalması yapmaları sonucu oluşan şiddetli ışık görüntüsüne şimşek denir. Şimşeklerin yıldırıma dönüşebilmesi için bulutların yeryüzüne yakın birşekilde paralel olarak durup, elektron alışverişi yapması gerekir. Bu olaydan sonra elektronların izlediği yol şiddetli bir ateş topuna dönüşür ve yıldırım oluşur. Yıldırımdan korunmak için binaların ve evlerin gök yüzüne yakın olan yerlerine paratoner adı verilen aletler konulur.Bu aletler kısaca toprağa bağlanmış birer demirçubuktur. Topraklama sayesinde demir iletkene gelen yıldırım etkisiz hale getirilir.
  Tarihçesi

  Elektrik yüklerinin artı ve eksi olarak belirlenip adlandırılmasını sağlayan Benjamin Franklin (1706 - 1790)'dir. Franklin, yaptığı çeşitli deneylerin sonucunda elektriğin belirli ortamlarda fazla veya eksik ölçülerde bulunabilen bir sıvı olduğu görüşüne vardı. Her ikisinde de elektrik eksikliği ya da fazlalığı bulunan cisimlerin birbirini ittiğini, birinde eksiklik diğerinde fazlalık olan cisimlerin ise birbirlerini çektiğini ileri sürdü. Fazlalığı artı elektrik, eksikliği ise eksi elektrik olarak adlandırıldı. Leiden şişesiyle ilgili deneyleri de sürdüren Franklin, Leiden şişesinden boşalan elektriğin oluşturduğu çatırtılar ve kıvılcımlar ile fırtınalı havalardaki gök gürültüsü ve şimşek arasında bir ilişki olması gerektiğini düşündü ve 1752'de, fırtınalı bir havada uçurduğu bir uçurtma ile bir Leiden şişesini yüklemeyi başardı. Franklin'in bu deneyden pratik yararlar elde etme yönündeki girişimleri paratonerin bulunmasına giden yolu açtı. Bu nedenle, yıldırıma karşı bir korunma aracı olarak kullanılan ve toprağa bağlı bir metal çubuktan ibaret olan paratonerin gerçek mucidi Franklin'dir. 1782 yılında ABD'nin Philadelphia kentinde paratoner kullanan konut sayısı 400'ü geçiyordu.
  Buluşta Emeği Ğeçenler

  Benjamin Franklin
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Yıldırımsavar veya bir diğer adı ile paratoner. bu yıldırım savarın görevi bilindiği gibi binalara gelebilecek yıldırımdan ve ı-onun yapacağı hasarlardan kurtarmaktır. bunun dışında bu alet bilindiği gibi yüksek binaların tepesine konur. ve son olarak bu yıldırım savar sivri ve metal bir çubuktur.
+ Yorum Gönder


yıldırımsavar