+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Durkheim'ın sosyoloji anlayışının temelleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  Durkheim'ın sosyoloji anlayışının temelleri
  Sosyolog Emile Durkheim ve Sosyoloji

  Sosyolog Emile Durkheim ve Sosyoloji.jpg

  Emile Durkheim’ın (1858-1917) yazıları çağcıl sosyoloji üzerinde Comte’un yazılarına kıyasla daha çok etki bırakmıştır. Comte’un yazılarına dayanmakla beraber Durkheim, öncelinin birçok görüşünün çok spekülatif ve muğlak olduğunu ve www.alasayvan.net Comte’un kendi programını -sosyolojiyi bilimsel bir temele oturtmak- başarıyla yürütemediğini düşünmüştür.

  Durkheim’a göre sosyoloji, bilimsel olabilmek için toplumsal olgularla, ekonominin durumu ya da dinin etkisi gibi toplum yaşamının bireyler olarak eylemlerimizi biçimlendiren yönleriyle uğraşmalıdır.

  Durkheim, toplum yaşamını doğal dünyayı inceleyen bilim adamlarınınki ile aynı nesnellikte incelememiz gerektiğine inanıyordu. Durkheim’ın ünlü sosyoloji anlayışının birinci ilkesi, “Toplumsal olguları, ‘şeyler’ olarak incele!” olmuştur. Durkheim bununla, toplum yaşamının doğadaki nesne ya da olaylardaki kesinlikle çözümlenebileceğini kastetmiştir.

  Durkheim’ın en ünlü çalışmalarından birisi,www.alasayvan.net intiharın çözümlenmesidir (Durkheim 1953: ilk baskısı 1897). İntihar, tamamen kişisel bir edim olarak görünmektedir; oysa toplumsal etkenler, intihar davranışı üzerinde büyük etkilerde bulunurlar. Durkheim, bu intihar incelemesinde sosyolojiyi en ince ayrıntılarıyla kullanmış ve intihara toplumsal bir boyut kazandırmıştır. Bu da yukarıdaki “Toplumsal olguları, ‘şeyler’ olarak incele!” deyişinin haklılığını ve gerçekliğini www.alasayvan.net ortaya koymaktadır.
 2. AYFER
  Bayan Üye

  15 Nisan 1858 doğumlu sosyolog Emile Durkheim, eğitimini Lycée Louis-le-Grand, École Normale Supérieure, Leipzig Üniversitesi'de tamamlamıştır. Kendisi Fransızdır.
+ Yorum Gönder