+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Sosyolojide kültürel uyum ve gecikme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sosyolojide kültürel uyum ve gecikme
  Sosyolojide kültürel uyum ve gecikme

  Maddi kültür öğeleri, insan emeğinin toplumsal gelişme süreci içinde gerçekleştirdiği tekniği, araç ve gereçleri ifade eder.
  Manevi kültür, toplumsal değerleri, bilgileri, kuralları, davranışları ve simgeleri kapsar.
  Maddi ve manevi kültür ögeleri sürekli etkileşim içindedir. Örneği; karasabanla tarım yapan bir toplumda yerleşim birimleri küçük köylerdir. Bu köylerde kent yaşamının ilişki, gelenek, görenek, adet ve davranışları görulmez. Bu maddi kültürün manevi kültüre etkisini gösterir. Aynı şekilde manevi kültürün maddi kültürede etkileri vardır.
  sosyolojide-k-lt-rel-uyum-ve-gecikme.jpg
  ,

  Maddi kültür öğeleri daha hızlı değişir. Buna karşılık manevi kültür hemen gerekli uyumu yapıp değişemez. Özellikle, her an teknolojik yeniliklerin ortaya çıktığı günümüzde, manevi kültür öğelerinin maddi kültür öğelerine uyumu geç ve güç olmaktadır. Buna KÜLTÜR GEÇİKMESİ denir.
  Mesela cep telefonu, evet toplum olarak bu konuda maddi kültürümüz gayet ileri deyken bence manevi kültürümüz pek de gelişmedi. Sokaklarda bağırarak cep telefonuyla konuşan insanlara mutlaka rastlamışsınızdır. Bence cep telefonunda bizim manevi kültürümüz birazcık gecikmiş.
  ,
 2. Acil

  Sosyolojide kültürel uyum ve gecikme isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


sosyolojide uyum nedir