+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Fabl nedir fabl özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fabl nedir fabl özellikleri nelerdir
  Fabl Nedir?

  Genellikle öğüt vermek ve ders çıkarmak için anlatılan kısa bir öyküdür. Fabl sözcüğü Latince öykü anlamına gelen "fabuto"dan türemiştir. Fabllerin kahramanları çoğunlukla insan gibi davranan ve konuşan hayvanlardır. Bu durum, öyküyü anlatanın insanların budalaca davranışlarını dolaylı olarak göstermesine olanak sağlar. Eğlenceli ve ilginç bir öykünün iz bırakacağı düşüncesiyle bu öğütlere kulak verileceği umulur.

  Fabl Özellikleri


  Başrollerinde hayvanların rol aldığı hayvanların konuştuğu hayvan hikayeleridir (Örn: Ağustos böceği ve Karınca).
  Bu isin en bilinen kişileri Beydeba, Ezop ve La Fontaine‘dir.
  İnsanlar arasında cereyan eden olayları hayvanlar bitkiler ya da cansız varlıklar arasında geçiyormuş gibi göstererek bu yolla insanlara ahlak ve ibret dersi vermek örnek göstermek ya da bir düşünceye güç kazandırmak , isteyen bir çeşit masaldır.
  Teşhis ve intak sanatları üzerine kurulmuştur.
  Dünya edebiyatında ilk ve , önemli fabllar Hint yazarı Beydeba’ya aittir. Beydeba ’nın fablları Kelile ve Dimne adlı bir eserde toplanmıştır.
  Türkçe'deki ilk örneği Harname'dir.
  Fabl Örneği
  Fabl nedir.jpg

  Güneş ve rüzgâr kimin daha güçlü olduğunu tartışıyorlarmış. Rüzgâr;

  ''Ben daha güçlü olduğumu kanıtlayacağım. Şu karşıdaki paltolu yaşlı adamı görüyor musun? Paltosunu senden daha hızlı çıkaracağıma bahse girerim'' demiş.

  Güneş bir bulutun arkasına çekilmiş ve rüzgâr kasırga şiddetinde esmeye başlamış. O kuvvetle estikçe ihtiyar adam paltosuna daha sıkı sarılıyormuş.

  Sonunda rüzgâr pes edip , durmuş. Güneş bulutların arkasından çıkıp yaşlı adama nazikçe gülümsemiş. Çok geçmeden adam alnındaki teri silip paltosunu çıkarmış.

  Sonra, rüzgâra dönmüş nazik ve dostça davranışın, şiddet ve güç gösterisinden daha etkili olduğunu söylemiş
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Fabl yani bir diğer ismi öykünce olan bu özellik genellikle güldürücü düşündüren ve genellikle manzum öykülerdir. Ayrıca daha çok çocuklar için yapılmış olan Fabl bitkilerin veya hayvanları konuşturma sanatıdır.
+ Yorum Gönder


fabl nedir ,  fabl özellikleri,  fabl nedir özellikleri nelerdir,  fabl örnekleri,  fabl