+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Türk edebiyatında fabl nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türk edebiyatında fabl nedir
  Türk edebiyatında fabl nedir  Ahmet Mithat, Kıssadan Hisse adlı eserini ahlaki gaye güderek yazmıştır. Bu eserde yazar, Ezop’tan, La Fontaine’den yapmış olduğu çevirilere ve kendi yazmış olduğu fabllere yer vermiştir .

  Recaizade Mahmut Ekrem, La Fontaine’den
  , Horoz ile Tilki, Kurbağa ile Öküz, Karga ile Tilki, Meşe ile Saz, Ağustos Böceği ile Karınca gibi bir çok çeviriler yaparak bu alanda Türk Edebiyatına katkıda bulunuştur.

  Fabl nedir dil anlatım.jpg
  Ali Ulvi Elöve Çocuklarımıza Neşideler, adlı şiir kitabında La Fontaine, Victor Hugo, Lamartine’den yaptığı çevirilerin yanında, yine bunlardan esinlenerek yazdığı fabl türü şiirlere de yer vermiştir.

  Nabizade Nazım’ın Bir Sansar ile Horoz ve
  , Tavuk adlı eseri vardır.

  Tarık Dursun K.’nın fabl üzerine bir çok eseri mevcuttur. La Fontaine, Ezop ve Krilov’dan çeviriler yaparak yayınlayan yazar, hayvanlarla ilgili bir çok hikaye de yazmıştır.

  Nurullah Ataç, Orhan Veli Kanık, Ömer Rıza
  , Doğrul, Kemal Demiray, M. Fuat Köprülü, Vasfi Mahir Kocatürk, Siracettin Hasırcıklıoğlu, Sebahattin Eyüboğlu fabl türü ile ilgilenmiş çeviri yapmış, araştırmalarda bulunmuşlardır
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Fabl bir edebiyat türüdür ve bu edebiyat türünde kullanilan kahramanlar hayvanlar bitkiler ve cansiz varliklardir. Bu türde kullanilan bu varliklar konuşturulmaktadir ve olay onlarin etrafinda olmaktadir. Bunun dişinda bu fabl türde her zaman bir öğüt verilir. Ayrica bu türün en önemli yazari la fontendir.
+ Yorum Gönder