+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Isınma hareketlerinin önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Isınma hareketlerinin önemi
  Isınma hareketlerinin önemi

  Her sporcu antrenmanına başlamadan önce ısınma hareketleri yaparak kaslarını harekete hazırlar. Isınma hareketleri çalışan kaslardaki kan akışını hızlandırıp kas gerilmesini azaltarak sakatlanma riskinizi azaltır ve performansınız geliştirir. Isınmanın bir de psikolojik faydası vardır. Yoğun harekete hazırlanma evresi olan ısınma hareketleri, motivasyonunuzu yükselterek sizi havaya sokar ve böylece başarı şansınız artmış olur
  Isınma Hareketlerinin Yararları

  - Isınma hareketleri kas ısısını arttırır. Isınan bir kas grubu kasılma ve gevşeme hareketini daha güçlü ve daha hızlı yapabilir. Böylece siz de hareketlerinizi daha güçlü ve daha hızlı yapmış olursunuz. Ayrıca ısısı artan kasın sakatlanma riski de daha azdır.

  - Isınma hareketleri vücut ısısını arttırır. Isınan vücut ısısıyla kasların esneme payı artarak incinme riski büyük ölçüde azalır. - Isınma hareketleri damarları genişletir. Genişleyen damarlar sayesinde kan akışınız hızlanır ve kalbinize binen direnç azalır.

  - Isınma hareketleri vücudunuzun daha etkin bir şekilde soğumasını sağlar. Terlemek vücudumuzun ısıyı dağıtma mekanizmasıdır. Isınma hareketleri yapan bir sporcu daha etkin bir şekilde soğur.

  - Isınma hareketleri kan ısısını artırır. Kanınız damarlarınızda yol aldıkça daha çok ısınır. Isısı artan kan daha az miktarda oksijen tutabilir. Bunun anlamı, çalışan kaslarınıza biraz daha fazla miktarda oksijen gitmesi demektir. Isınan kaslara daha çok oksijen gidince dayanıklılık ve performansınız artar

  Isınma Hareketlerinin Yararları1.jpg
  Isınma hareketleri hareket menzilinizi yükseltir. Isınma hareketleri yaparak eklemlerinizin daha geniş açılarda daha rahat bir şekilde hareket etmesini sağlarsınız. Daha rahat hareket eden eklemler sakatlanma riskinizi azaltarak performansınızın artmasını sağlar.

  - Isınma hareketleri yapmak vücudunuzda hormonsal değişikliklere neden olur. Isınma hareketleri yaptığınızda vücudunuzdaki enerjiyi dengeleyen hormonları daha çok üretirsiniz. Bu hormonlar mevcut karbonhidratı kullanarak daha çok enerji üretmenizi sağlar.

  - Isınma hareketleri motivasyonunuzu arttırır. Isınma hareketleri zihninizi boşaltıp yapacağınız etkinliğe odaklanmanızı sağlar. Sahip olduğunuz yetenekler ve stratejileriniz zihninizde canlanarak havaya girersiniz. Isınma Hareketleri Yaparken Isınma hareketleri yaparken hareketlerin yoğunluğunu kademeli olarak yükseltmelisiniz. Bunu yapacağınız spor dalı veya etkinliğin hareketlerine uygun bir şekilde yapabilirsiniz. Örneğin koşucular antrenmana başlamadan önce arada bir hızlanarak yavaş turlar atarlar.
  Isınma Hareketlerinin Yararları2.jpg

  Isınma hareketlerinizin yaptığınız sporla ilgisi olması değişmez bir kaide değildir. Hangi sporu yapıyorsanız yapın esneme ve bazı jimnastik hareketleri ısınmanız için çok faydalıdır. Kas grubundaki kan akışını hızlandırıp kaslarınızın ısısını arttırdıktan sonra kaslarınızı yormak için uygun bir ortam yaratmış olursunuz.

  Kaslarınız ısınmadan çalışırsa esnerken yırtılabilirler. Bu yüzden esneme hareketleri yapmadan önce ısınma hareketleri yapmanızı tavsiye ediyoruz. Hatta esneme hareketlerini antrenmanınızdan sonra da yapabilirsiniz çünkü kaslarınız tamamen ısınmış olur ve hareketleri gerçekleştirmeniz kolaylaşır. Isınma hareketlerinizin şiddetini kademe kademe arttırdığınızdan emin olun. Kaslarınıza binen direnci bir anda arttırırsanız, ısınma hareketi yapmadan spora başlamaktan farklı bir şey yapmamış olursunuz. Herkesin ısınma hareketleri aynı olmak zorunda değildir. Herkesin kas yapısı aynı olmadığı için kendinize en uygun ısınma hareketlerini zamanla kendiniz bulursunuz. Bu yüzden farklı ısınma hareketlerini denemekten kaçınmayın
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Her zaman ısınma hareketiyle başlamak en iyisi olacaktır. Her sporcu antrenmana başlamadan önce ısınma hareketleri yapmaktadır. Çünkü ısınma hareketi yaparak kaslarının daha hızlı hareket etmesini ve kan dolaşımının daha hızlı olmasını sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder


ısınma hareketleri