+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Fizikte enerji kayıpları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fizikte enerji kayıpları
  Fizikte enerji kayıpları


  Bilinen fizik kurallarına göre, herhangi bir şekilde hareketlendirilen bir cisim ya zamanla hızı azalarak durur ya da hiçbir enerji kaybı yoksa aynı hızla hareketine devam eder. Örneğin Dünya'da fırlatılan bir cismin hızı azalır ve bir süre sonra durur. Bunun nedeni Dünya'da sürtünmeden dolayı enerji kaybı olmasıdır. Eğer yerçekimsiz ve havasız bir ortamda (uzayda) aynı cismi fırlatırsak karşısına bir engel çıkana kadar hareket eder. Evren'in kendisi ise bahsedilen fizik kuralları aksine Big bang'den beri genişlemektedir ve zamanla evrenin genişleme hızı da artmaktadır.

  Fizikte enerji kayıp.gif
  Bilimciler bunu keşfettiklerinde bu hızı artıran bir enerji olması gerektiğine karar vermiştir. Bu varsayılan enerji "karanlık enerji" olarak adlandırıldı. Karanlık enerjiden ilk bahseden bilim adamı "Alan Guth" evrenin büyük patlamadan sonra ani genişlemesini gizemli bir karanlık enerjinin varlığına dayandırdı (1980). Daha sonra "Saul Perlmutter ve Brian Schmidt" adlı iki fizikçi gözlemleri sonucu evrenin genişleme hızının arttığı ve bunun uzayın bir tür içsel gerilimi diyebileceğimiz karanlık enerji olduğunundan bahsettiler(1998). Tam olarak çözülemeyen Karanlık Enerji hakkında araştırmalar hala sürmektedir.

  "Karanlık madde ve Karanlık enerji" bu iki kavramda ki karanlık ibaresi bunların bırakın maddeyle ışıkla bile herhangi bir etkileşime girmemelerinden ileri gelir. Işık görmenin anahtarıdır ama bu iki kavram ışıkla etkileşimi olmadığı için görünmezler. Büyük patlamadan sonra muhtemelen ilk 5 milyar yıl karanlık maddenin çekim gücü evrenin hakimi iken sonrasında karanlık enerji evrenin mutlak hakimi konumuna yükselmiş bunun sonucu olarak evren her geçen gün artan bir hızla büyümektedir.. Bildiğimiz manadaki maddesel kanunlar evrenin sadece kabaca yüzde 5 ile ilgilir geriye kalan %95 hala bizler için muammadır. Son gözlemler sonucunda %23'ü karanlık madde, %72'si ise karanlık enerjiden oluştuğu sanılmaktadır.

  Aslında karanlık enerji kavramını ilk Einstein ortaya çıkarmıştır, bulmuş olduğu görecelik kanununa göre formüllerini kullanarak evrenin asla sabit hacimde kalamayacağını genişleyeceğini ve çökeceğini hesaplamıştır. Ancak Hubble'ın evrenin hep genişlediğini kanıtlamasıyla bulmuş olduğu bu yeni enerjiye saçma sapan enerji demiş, kendi de aslında formülleriyle kanıtladığı karanlık enerjiyi önemsememiştir.

  Karanlık enerjinin ne olduğunu fiziken kanıtlayan olmadığı gibi bunun tekil bir enerjimi yoksa birden çok etkenin birleşimiyle mi oluştuğu da bilinmemektedir. Kesin olan Karanlık Enerji bir gün tüm evrende var olan her şeyi her zerreyi, her gezegeni ve yıldızı mutlak bir yalnızlık içinde bırakacağıdır. Çünkü evran o kadar genişleyecekki, hiçbir kütle çekiminin etkisi kalmayak, yıldızlar sönecek ve tüm kainat sonsuz bir karanlığa boğulacak, evrende her şey donacak ve muhtemeldir ki evrende enerji barındıran hiçbir şey olmayacak, atomlar bile donacak. Karanlık enerji dediğimiz bu enerjinin ya da enerjilerin şuan ki fizik kuralları altında birgün mutlaka evreni karanlığa sürükleyeceği düşünülüyor.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Fizik bir bilimdir. ve yapmış olduğu bütün çalışmaları deneylere ve nitel ve nicel gözlemlere dayanarak yapmaktadır. hatta bir konu ile ilgili bir teori verilmeden önce önce veriler toplanır daha sonra hipotez kurulur bundan sonra ise hipotez doğru ise geri kalan işlemlere deva edilir.
+ Yorum Gönder


enerji kayıpları nelerdir,  enerji kayıpları ve önlenmesi,  enerji kayıpları,  fizikte enerji kayıpları,  fizikte enerji kaybı,  fizikte enerji kayıpları ve önlenmesi