+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Oksijensiz solunum denklemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Oksijensiz solunum denklemi
  Oksijensiz solunum denklemi

  Oksijensiz solunum denklemi2.gif

  O2’li solunum, ökaryot hücrelerde mitokondrideki ETS ile, prokaryot hücrelerde ise hücre zarında, mezozomda ya da stoplazmada bulunan ETS ile gerçekleşir.Bu yüzden O2’li solunum tapan tüm hücrelerde mitokondri bulunur genellemesi yanlıştır.Aslında O2'li solunum yapan tüm hücrelerde bulunması gereken şey solunum enzimleri yani ETS elemanlarıdır.Prokaryot hücrelerde de O2‘li solunum reaksiyonları mitokondrisi olan hücrelerdeki gibidir.

  MİTOKONDRİNİN YAPISI:
  Mitokondrinin iç zarı içeriye doğru girinti yaparak kristaları oluşturur. Kristalar mitokondrilerinin iç yüzeylerini arttırarak birim zamanda sentezlenen ATP miktarını arttırmıştır.Çünkü çok ETS çok ATP üretimine neden olur.

  Mitokondrilerin kendilerine özgü DNA,RNA ve ribozomları vardır.Bundan dolayı mitokondriler gerektiğinde bölünerek çoğalabilirler.Mitokondrinin bölünmesi Dnaı kontrolü altında gerçekleşir.
  Mitokondride protein sentezi yapılır.Çünkü mitokondrinin kendşne özgü ribozomu vardır.Mitokondriler hücrein enerji santralleri olduğundan enerji ihtiyacı fazla olan hücrelerde mitokondri sayısı fazladır.Örn:Kas ve karaciğer hücreleri.

  Mitokondri zarı krebs devrinde ve ETS’de kullanılacak maddelere geçirgendir. Örn: Sitoplazmadan mitokondriye: H2‘ler, O2 , piruvat, yağ asidi, amino asit Mitokondriden stoplazmya ATP,H2O, CO2 geçer.

  MİTOKONDRİ VE KLOROPLASTIN KARŞILAŞTIRILMASI:

  MİTOKONDRİ
  -> Çift zarlıdır
  -> ETS bulunur
  -> DNA RNA ribozom ve enzimler bulunur
  -> Dış zarı düz; iç zarı girintili çıkıntılıdır.
  -> Protista alemi fungiler ile bitki ve hayvanlarda bulunur
  -> Organik maddeler CO2 ve H2O ya parçalanır

  KLOROPLAST
  -> Çift zarlıdır.
  -> ETS bulunur
  -> DNA RNA ribozom ve enzimler bulunur
  -> Dış zarı düz; iç zarı lamellidir.
  -> Öglena ve bitki hücrelerinde görülür.
  -> CO2 ve H2O u organik maddelere dönüştürür.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bir den çok solunum çeşidi vardır. bunlardan biri de oksijensiz solunumdur. bu solunum çeşidin de canlılar solunumlarını oksijenin varlığı olmada da yapabilmektedirler. bunu dışında bazı canlılar hem oksijenli hem de oksijensiz solumun yapabilmektedirler.
+ Yorum Gönder


oksijensiz solunum denklemi,  oksijensiz solunumun denklemi,  oksijensiz solunum denklemleri,  oksijenli solunum denklemi,  oksijenli solunumun denklemi,  oksijensiz solunum