+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Rasyonel sayıları kök içine nasıl alabiliriz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Rasyonel sayıları kök içine nasıl alabiliriz
  Rasyonel sayıları kök içine nasıl alabiliriz

  Katsayılar ( kök dışındaki sayılar ) birbirine bölünür, kök içindeki sayılar da birbirine bölünür.

  Bulunan sonuçlar ise uygun yere yazılır. Yani; katsayılar katsayı kısmına, kök içi de kök içindeki kısma yazılır.
  Rasyonel sayıları kök içine nasıl.gif
  Kareköklü sayılarda çarpma ve bölme işleminde aynı kök içindeki sayıları birbirinden ayırabiliriz, tam tersi olarak ayrı köktekileri aynı kök içine de alabiliriz.

  isterseniz aşağıda yapılmış olan bölme işlemini inceleyelim.

  1) Bu örneğimizde 8 ile 2 katsayı, 6 ile 3 kök içindeki sayılardır. Katsayıları birbirine, kök içlerini de birbirine böldük. Bulduğumuz sonuçlar 8/2=4 ve 6/3=2 yi uygun yerlerine yazdık.

  2) Bu örnekte ise kök içindeki sayılar birbirine bölünemediği ve sadeleşemediği için kökleri birbirinden ayırdık.Ayrı ayrı kök dışına çıkardık.Sonucu 5/8 olarak bulduk

  3) Bu örneğimizde bize bir ondalık sayı verildi ve ondalık sayımızı önce kesirli olarak yazdık.Sonrasında ise ayrı kök içinde yazdık.Daha sonrasında kök dışına çıkararak sonucu 7/10 oalrak bulduk.

  4) Bu örneğimizde öncekinin tersini yaparak, ayrı kök içindeki sayıları tek kök içine aldık, sadeleştirme işlemini uygulayarak sayımızı kök 1/4 olarak bulduk. Sonrasında ise kökümüzü tekrardan birbirinden ayırdık, kök dışına çıkardık ve sonucu 1/2 olarak bulduk.

  Eğer kareköklü sayılarda ilgili daha fazla örnek istiyorsanız aşağıdan indirebilirsiniz
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Rasyonel sayılar iki tam sayının birbirleri ile oranlanması ile oluşan sayılardır. bu sayılarda dört farklı işlem yapılır. bunlar toplama çıkarma bölme ve çarpma. bu işlemler yapılırken belli başlı kurallara dikkat edilerek yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder