+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Betimlemede Gözlemin Önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Betimlemede Gözlemin Önemi
  Betimlemede Gözlemin Önemi  Başarılı betimleme yapabilmek için varlıklara bakmak yani gözlem yapmak gerekir. Gözlem; görme, işitme, koklama, dokunma, tatma organlarımızla sağladığımız duyumların tümüdür. Duyu organlarımız aracılığıyla varlıkları incelemek, onların, benzerlerinden ayrılan yanlarını seçmek, betimlemenin ilk koşuludur. Özdeş varlıkların birbirlerine benzeyen yanları bulunduğu gibi, ayrılan yanları da vardır. Sözgelimi, bütün okulların yapısı, bahçesi, derslikleri, öğrencileri, öğretmenleri, hizmetlileri… vardır. Ama, hiçbirininki diğerlerine benzemez. Bu nedenle, tüm kaygımız, betimleyeceğimiz varlıkların kendilerine özgü, göz alıcı, ilginç yanlarını bulup ortaya çıkarmak olmalıdır.

  Betimleme görülenlerin, gözlemlerin sözcüklerle anlatılmasıdır bir bakıma. Betimlemede mutlaka görsellik vardır. Varlığı gözle algılanan ayrıntılardan söz edilebilir. Yani betimleme gözleme dayanır. Yazar bir varlığı ya da manzarayı betimlerken niteleyici sözcüklerden yararlanır:

  "Son derece sakin, sinek uçsa sesi duyulacak kadar sessiz bir odadayız."

  "Gözümüzün önünde uzayıp giden uçsuz bucaksız masmavi deniz ve çam ağaçlarına şarkı söyleten rüzgâr insana yaşama sevinci veriyordu."

  Betimleme bir anın, bir durumun bir grup insanın fotoğrafının çekilmesidir. "Fotoğraf" betimlemeyi baş*ka tekniklerden -özellikle öykülemeden- ayırmak için anahtar kavramdır. Bir sınıf düşünelim, o sınıfın bütün sınıfa hâkim
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Betimleme bir anlatım türüdür. ve bu anlatım türünde yapılan şey kelimeler iel resim çizmektir. bu yüzden bu anlatım şeklini iyi yapabilmeniz için iyi bit gözlemci olmanız gerekir ki anlatmak istediğinizi karşı tarafa da çok iyi bir şekilde aktarabilesiniz.
+ Yorum Gönder