+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Kültürleşme nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kültürleşme nedir
  Kültürleşme hakkında bilgi


  Kültürleşme (Özet):
  Farklı kültürlerin karşılıklı etkileşime girmesiyle gerçekleşen kültür alış-verişidir. Kültürleşme süreci sonunda her iki toplum da yavaş ya da hızlı değişir. Bir kültürün başka bir kültürden birtakım unsurlar almasıdır. Kültürleme insanlığın kendi kültüründen öğrendiklerinin tümü olduğu hâlde; kültürleşme insanın başka toplumlardan öğrendikleri veya bir toplumun diğerinden aldığı, ögeler ve farklı toplumların karşılıklı olarak birbirinden etkilenmesidir.
  Kültürleşme, bir kültürün zorlamasına dayalı olarak gerçekleşmez. Toplumsal, ekonomik, düşünsel gelişmeler yoluyla olur. Kültürleşme ile her iki kültür ögesi de değişime uğrar.


  Kültürle-Ş-me Nedir  ❖ Kültürel yayılma süreciyle gelen maddi ve manevi öğelerle, başka kültürden insan ve grupların, belli bir kültüre girmesi ve karşılıklı etkileşim sonucu her ikisinin de değişmesidir.
  ❖ Bir kültürün başka bir kültürden birtakım unsurlar almasıdır.
  ❖ Kültürleşme, bir kültürün zorlamasına dayalı olarak gerçekleşmez. Toplumsal, ekonomik, düşünsel gelişmeler yoluyla olur.

  Kültürleşme dört farklı şekilde gerçekleşebilmektedir:
  Yukarı sağda resimdeki tabloda görüldüğü üzere Entegrasyon, Asimilasyon, Ayrışma ve Marjinalleşme başlıkları altında dört farklı kültürleşme söz konusudur.
 2. Acil

  Kültürleşme nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder