+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Kare ile ilgili Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kare ile ilgili Bilgi
  Kare ile ilgili Bilgi

  Kenarları ve açıları birbirine eşit dörtgen. Bütün açıları 90 derecedir. Köşegenleri eşit ve birbirine dik olarak ortalar. Karenin çevresi bir kenar uzunluğunun dört katına eşittir. Bir dikdörtgenin alanı iki kenarının çarpımı olduğuna göre bir karenin alanı, bir kenar uzunluğunun karesine eşittir. Bir sayının kendisi ile çarpımına Kare denmesinin sebebi budur. Karenin köşegeninin boyu V2a dır.

  Bir sayının karesi, bu sayının sağ üst kısmına yazılarak gösterilir. Mesela 17’nin karesi 172 şeklinde ifade edilir. Bir sayı ister (-) negatif, ister (+) pozitif olsun karesi daima (+) pozitiftir.

  Bir sayının Kare kökü: bir sayı eşit iki çarpana ayrılırsa bu çarpanlardan herbirine o sayının kare kökü adı verilir. Mesela: 25= 5×5 ise 25’in karekökü ±5’tir denir. Kare kök ( ) işareti ile gösterilir. negatif (-) gerçel sayıların kare kökü reel bir sayı değildir. Başka bir ifade ile gerçel sayılar kümesinde (cümlesinde) negatif gerçel sayıların kare kökü yoktur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kare geometri dersin de bilindiği gibi çokgenler bölümünde görmüş olduğumuz çokgenlerden biridir.bunu dışında bu çokgen dört kenarı da birbirine eşittr. ve kenarlarıdik olarak kesişmektedir. bunun dışında bu karenin alanı bir kenarın karesi olarak bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder