+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda 12 Hayvanlı Takvim de Sıçan Hangi Aya Denk Gelmektedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  12 Hayvanlı Takvim de Sıçan Hangi Aya Denk Gelmektedir
  12 Hayvanlı Takvim de Sıçan

  Türk takvimi bir Güneş takvimidir. Bu takvime göre zaman, on iki yıllık bir döngüyü takip eder. On iki yılın her biri bir hayvan tarafından nitelenir. Bu hayvanlar sırası ile; sıçan, öküz (yahut sığır), pars, tavşan, ejder (yahut balık), yılan, at, koyun, maymun, tavuk, köpek ve domuzdur. Sıçan yılı ile başlayan devir, domuz yılı ile sona erer.

  Her yıl, Dünya’nın Güneş çevresindeki bir turuna denk gelir ve on iki aya bölünür. On iki yıllık devre ise ya on iki burç ile, ya Jüpiter’in on iki yıllık devresi ile yahut bunların her ikisi ile ilgili görülebilir.

  Bu yıllar, yalnızca zamanı bölmek, işaretlemek için değil, aynı zamanda geleceğe dair öngörülerde bulunmak için kullanılır. Her yılın kendine ait bir karakteristiği vardır ve bu karakteristik, o yıl gerçekleşecek olayları etkiler.

  Zodyak sistemindeki aylık devirlere bağlı burçlar gibi, Türk takvim sisteminde de kişilerin doğdukları yılın, kişilik özelliklerini etkilediğine inanılır.


  I – Sıçan Yılı : Karışıklık, kargaşılık ve kan dökme çok olur; Hırsızlar, yol kesiciler çoğalır, halk yerdeki böceklerden zarar görür; bazı yerlerde rahatlık ve huzur olur; valilere ve divan ehline noksanlık ve ziyan yüz gösterir. Bu yılda yağmur orta halli olur.

  Bu yıl doğanlar, sezgileri güçlü, hareketli fakat uykuya düşkün insanlar olurlar.


  12 hayvanlı takvim” olarak da bilinen Türk takvimi, Türkler, Çinliler ve onlara yakın halklar tarafından kullanılan bir takvim sistemidir. Sistemin kökenine dair çeşitli halk rivayetleri olsa da bu sistemin hangi dönemde hangi toplum tarafından ortaya konulduğunu kesin olarak söylemek güçtür. Konu üzerinde çalışan en önemli isim, herhâlde Eduard Chavannes’dır ki o, bu takvimin Türklerden Çinlilere geçtiği kanaatindedir.  Bir örnek: 2011 + 9 = 2020. 2020/12 işleminden kalan = 4. Şu hâlde, 2011 yılı, tavşan yılıdır.  Unutmamak gerekir ki Türk takviminin ilk günü 1 Ocak değildir. Bir görüşe göre 21 Mart, bir görüşe göre ise 21 Ocak’tan sonraki ilk hilal, yeni yılın başlangıcı olacaktır. Bu yüzden, yapacağınız bu hesap sizi kesin sonuca götürmeyebilir. Zira, aynı miladi yıl içerisinde Türk takvimine ait birden fazla yıldan günler bulunacaktır. Ancak ağırlıklı hesap, yukarıda verdiğimiz şekilde yapılabilir.  Gün hesabı için, 1 Ocak’tan sonra, 21 Mart’tan yahut 21 Ocak’tan sonraki ilk hilalden önce gelen günleri yukarıdaki hesapla bulduğunuz yıldan bir önceki yıla ait sayabilirsiniz.

  Buna da 15 Ocak 2011 için bir örnek verelim:  2011 + 9 = 2020. 2020/12 işleminden kalan 4. Buna göre 2011 yılı tavşan yılıdır. Karşılığını aradığımız gün, Türk takviminin yıl başından öncesine denk geldiği için bir önceki yılı kabul edersek; 15 Ocak 2011 tarihi, Türk takvimine göre pars yılına karşılık gelecektir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Tarih boyunca bilindiği gibi pek çok farklı takvim icat edilmiştir. bunlardan biti de 12 hayvan takvimiid.r bu takvim çinliler tarafından bulunmuş ve asyalılar da çok kullanılmıştır. bunun dışında bu takvimde her yıl bir hayvan temsil etmektedir tıp kı sııçan ayvanın bir yılı temsil ettiği gibi.
+ Yorum Gönder


hangi hayvan hangi aya ait