+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Civa Nerelerde Kullanılır Kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Civa Nerelerde Kullanılır Kısaca
  Ülkemizde Civa Nerelerde Kullanılmakta

  Elementel cıva, termometre, barometre, vakum tulumbaları, cıva buharlı ve fluoresan lambalar ve redresörlerde kullanılır. Ayrıca aynaların sırlanmasında, altın ve gümüş üretiminde, tıpta tedavi maddesi olarak cıvadan faydalanılır. Cıva ayrıca, bazı elektrik devre anahtarlarında kullanılır. Altın üretiminde, altın ile amalgam oluşturmak suretiyle altının kazanılmasında da kullanılır. Cıva pestisitlerde, pigment üretiminde, pillerde, diş dolgularında katalizör üretiminde ve aşılarda kullanılır. İnorganik ve organik (Fenilcıva ve etilcıva) bileşikleri fungisitlerde, antiseptiklerde ya da dezenfektanlarda kullanılır. Bazı deri kremlerinde ve eczacılıkta da cıva bileşikleri kullanılmaktadır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Civa bilindiği gibi periyodik cetvel de yer lalan ve ayrıca Hg sembolü ile gösterilmek de olan bir elementir. bunu dışın da bu element bilndiği gibi geçiş metaller arasın da yer almaktadır ve ayrıca termometrede kullanılan bir metaldir.
+ Yorum Gönder


civa nerelerde kullanılır,  civa nerelerde kullanılır kısaca,  cıva nerelerde kullanılır,  civa nedir nerelerde kullanılır kısaca ,  cıva nerelerde kullanilir,  cıva nerede kullanılır