+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Hacim Nasıl Hesaplanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hacim Nasıl Hesaplanır
  Hacim Nasıl Hesaplanır ilgili bilgi
  hacimnaslhesaplanr.jpg
  Hacim Nedir?

  Maddelerin bulundukları yerde kapladıkları yere hacim denilmektedir.Bütün maddelerin hacmi vardır. Katı ve sıvıların hacimleri vardır. Gaz maddeleri ise hacimleri değişkendir. Gaz maddeler bulundukları ortamı tamamen doldurabildikleri gibi basınç uygulandığı zaman da hacimleri küçüle bilir. Sıvı maddelerin hacmi dereceli silindir ile ölçülür. Örneğin kolonyacı kolonyayı şişeye doldurmadan önce dereceli silindir ile ölçer. Sıvıların hacim birimi litre ( L) dir. Süt, zeytin yağ, benzin gibi sıvı maddeler litre ile ölçülür.
  Maddelerin uzayda kapladığı yere hacim denir. İki madde birlikte aynı hacmi işgal edemez. Örneğin bir bardağa su konulduğunda bardağın içindeki hava, kabı terkeder.
  Katı maddelerin belli bir şekli ve hacmi vardır. Sıvı maddelerin belli bir hacimleri olmasına rağmen belirli bir şekilleri yoktur, konuldukları tabın şeklini alırlar. Gazların ise hem belirgin hacimleri hem de belirgin şekilleri yoktur. Konuldukları kapların hacmini ve şeklini alırlar.
  Geometrik Biçimli Cisimlerin Hacimleri
  Geometrik şekilli, dikdörtgenler prizması, küp, silindir, küre ve koni şeklindeki katı cisimlerin hacimleri, boyutları ölçülerek hesaplanır.
  Dikdörtgenler prizmasının hacmi farklı üç kenarının çarpımına eşittir.
  Hacim Formülü
  Hacim = En . boy . yükseklik
  V = a . b. c dir.
  Üç kenarı da eşit ve a kadar olan küpün hacmi
  V = a3 dür.
  Taban yarıçapı r, yüksekliği h olan silindirin hacmi, taban alanı ile yüksekliğinin çarpımına eşittir.
  V = pr2 . h dir.


  Düzgün Olmayan Cisimlerin Hacimleri
  [/B]Düzgün geometrik yapıda olmayan katı cisimlerin hacimleri, dereceli kaplardaki sıvılardan yararlanılarak bulunur.Bu tür cisimler tamamen sıvı dolu olan bir kaba batırıldığında, sıvıda erimemek şartıyla hacmi kadar hacimde sıvı taşırır. Eğer cisim tamamen batmıyorsa, taşan sıvının hacmi batan kısmın hamine eşit olur.Tamamen dolu olmayan dereceli kaptaki sıvıya bir cisim atılırsa, cismin hacmine eşit hacimde sıvıyı yer değiştirir.Eğer katı bir cisim sıvı içine atıldığında çözünüyorsa, cismin gerçek hacmini bulamayız. Çünkü, cismin katı haldeki hacmi ile sıvı haldeki hacmi eşit olmadığı gibi, katı içinde hava boşlukları olabilir ve eridiğinde hava çıkar ve hacim azalır.Dereceli kapta bulunan kuru kumun üzerine su döküldüğünde, karışımın hacmi, su ve kumun ayrı ayrı hacimlerinin toplamından daha küçük olur. Bunun nedeni, kum tanecikleri arasında hava boşluğu olması ve suyun bu boşlukları doldurmasıdır. Buna göre, kumun gerçek hacmi, karışımın hacminden suyun hacmi çıkarılarak bulunur.
  Hacim Birimleri
  Hacim V sembolü ile gösterilir. SI birim sisteminde hacim birimi m3 tür. Pratikte maddelerin hacmini ölçmek için m3 ün alt katları olan cm3 ve dm3 kullanılır. Bir cismin hacmi bulunurken, üç boyutu çarpıldığı için, hacim birimleri de uzunluk birimlerinin küpü olarak ifade edilir.
  Hacim Birim Dönüşümleri
  1 m3 =1000 dm3
  1 dm3 =1000 cm3 = 1 Litre
  1 cm3 =1000 mm3Hacim ölçüleri 1000 in katları olarak artar. 1 litrenin 1 dm3 e eşit olduğu bilinirse, litre birimi diğer birimlere kolaylıkla çevrilebilir. Hacim Ölçüleri:
  1 Metrekup (m³) 1 m³
  1Dekametre kup (Dm³)…..= 1000 m³
  1Hektometre kup (hm³)…. =1.000.000 m³
  1Kilometre kup (Km³) …….=1.000.000.000 m³
  1Desimetre kup (dm³) ……=1/1.000 m³
  1Santimetre kup (cm³)……= 1/1.000.000 m³
  1Milimetre kup (mm³) …….=1/1.000.000.000 m³
  Hacim Ölçüleri: (Sıvılar için):
  1 Litre (l) 1 l
  1Dekalitre (dal) =…..10 l
  1Hektolitre (hl) =……100 l
  1Kilolitre (kl) =………1.000 l
  1Desilitre (dl) =……..1/10 l
  1Santilitre (sl) =…….1/100 l
  1Mililitre (ml) =……..1/1.000 l
  Anahtar Kelimeler: düzgün olmayan şekillerin çevresi bulunur mu düzgün şekilli katıların hacimleri nasıl ölçülür düzgün olmayan geometrik cisimlerin hacimlerinin ölçülmesi düzgün olmayan şekilli katiların hacimleri nasıl ölçülür 9 sınıf fizik düzgün olmayan cisimlerin hacimleri düzgün olmayan bir maddenin hacmi nasıl ölçülür düzgün olmayanşekilli deniz suyu hacmi nasıl ölçülür maddelerin hacmini nasıl bulunur video ile maddenin hacimlerinin var oldugu nasıl ölceriz düzgün şekilli katıların hacmi nasıl ölçülür düzgün olmayan cisimlerin hacim hesaplamaları termometre dönüşümleri cisimlerin hacimlerinden koni katı maddelerin kütlelerini nasıl ölçebiliriz düzgün olmayanşekilli katıların hacimi nasıl ölçülür düzgün şekilli olmayan cisimlerin hacim hesapları düzgün olmayan şeyleri nasıl hesaplanır düzgün olmayan şeklin çevresini nasıl ölçeriz düzgün olmayan şekilli madde düzgün olmayan şekil hacimlerin kütleleri nasıl ölçülür
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Hacim denek maddelerin uzayda kapladıkları alana denilmektedir. maddelerin sahip oldukları hacimi bulabilmek için öncelikle maddenin sahip olduğu yoğunluk ve kütlesi bilinmelidir. eğer bunu biliyorsanız "yoğunluk x kütle" formülünden hacmi bulabilirsiniz.
+ Yorum Gönder


hacim,  üç boyutlu geometrik şekiller,  2.sınıf geometrik cisimler ve şekiller,  5.sınıf hacim nasıl ölçülür,  telin hacmi,  maddelerin hacimlerni hesaplama