+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda ÖSS'nin iptali istendi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. İkLiM*
  Devamlı Üye

  ÖSS'nin iptali istendi

  ÖSS'nin iptali istendi
  27 Mart 2008 Perşembe 12:45
  Haydarpaşa Anadolu Meslek Lisesi öğrencisi 3 kişi, ÖSS'nin iptali istemiyle dava açtı.


  Haydarpaşa Anadolu Meslek Lisesi öğrencisi 3 kişi, 2008 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzunun, katsayıya ilişkin bölümünün ve sınav sürecinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Ankara 12. İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

  Alınan bilgiye göre, öğrencilerin avukatları Mustafa Asım Kahyaoğlu ve Hakan Yıldız tarafından, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) aleyhinde dava açıldı.

  Dava dilekçesinde, İstanbul Haydarpaşa Anadolu Meslek Lisesi Raylı Sistemler Teknolojileri Alanı son sınıfında okuyan müvekkillerinin 15 Haziran 2008 tarihinde yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı’na katılacakları kaydedildi.

  Söz konusu öğrencilerin, sınava başvurmak için gerekli evrak ve kılavuzu 3 Mart 2008 tarihinde ÖSYM bürolarından alıp incelediklerinde, mezun olacakları alan için 4 yıllık hiçbir yüksek öğretim kurumunun öngörülmediğini, sadece 2 yıllık eğitim veren ve 25 kişilik kontenjanı bulunan Porsuk Meslek Yüksekokulu’nun öngörüldüğünü fark ettikleri
  aktarıldı.

  Bu durumun, Anayasa’nın 42. Maddesinde düzenlenen "Eğitim ve Öğrenim Hakkı" başlıklı maddesine aykırı olduğu savunulan dilekçede, bu sebeple; YÖK’ün 14 Şubat 2008 tarihli toplantısında verilen karar ile hazırlanması, basım, dağıtım ve uygulanması ÖSYM tarafından yapılan 2008 Yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzunun ve sınav sürecinin öncelikle yürütülmesinin durdurulmasına ve sonuçta iptaline karar verilmesi talep edildi.

  Haber Kaynağı: aa
 2. Ezlem
  Üye

  Bazen kopya iddiaları bazen değişik konularla sınavların iptali istenmektedir.Başarılı olanlar tekrar başarılı başarısız olanlar tekrar başarısız olmaktadırlar.İtiraz etmek başarılı öğrencileri engellemiyor.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  ÖSS sınavı bilindiğ gibi ösym tarafından üniversiteye giriş içi yapılmak da olan bir sınav sistemi idi. ancak daha sonra bu sınav kaldırıldı bunun dışında ben öss sınavundan sonra gelen sınav sistemine yani ygs ve lys sınavına girdim ve bana göre bence öss daha kolay bir sınavdı.
+ Yorum Gönder